دسته‌بندی نشده, شستشوی پارچه‌ها

پاک کردن انواع لکه از پارچه

پاک کردن انواع لکه از پارچه

تا بحال برایتان پیش آمده است که برای شام بیرون بروید و یک لحظه چنگالی پوشیده از سس را روی لباس سفید خود بریزید؟ یا خودکاری که در جیب داشته‌اید جوهر پس داده باشد؟ یا فرزندتان در پارک بازی کند و متوجه ‌شوید که زانو‌هایش لکه‌های چمن گرفته است.

ما زمان زیادی را در لباس‌های مورد علاقه خود می‌گذرانیم، غیرممکن است که آنها هیچگاه لکه برندارند.

لباسی لکه برداشته است، لباس مورد علاقه خودتان است؟ یا لباس دوستتان که شما آن را قرض گرفته‌اید؟ یا شلوارک جدید پسرتان؟ از ناامیدی پاک نشدن لکه‌اش، آه نکشید! لکه‌های به ظاهر پاک نشدنی (چمن، سس، خون، جوهر، چای ) اگر برای پاک کردننشان از ماده و روش درستی استفاده کنید، از بین بردنشان چندان هم سخت نخواهد بود.

در ادامه درباره پاک کردن انواع لکه از پارچه صحبت خواهیم کرد و روش‌های متنوعی را ارائه خواهیم داد تا از شر لکه‌هایی که از آنها بیزارید، خلاص شوید.

شاید باور نمی‌کنید که ما می‌توانیم به شما کمک کنیم تا پاک کردن انواع لکه از پارچه را یاد بگیرید، حتی بتوانید جوهر را از شلوار جین مورد علاقه خود پاک کنیدPT اما کافی است که ادامه مطلب را بخوانید و از روش‌های گفته شده استفاده کنید، به طور قطع پاک کردن انواع لکه از پارچه را یاد خواهید گرفت.

ابتدا بپردازیم به اینکه چگونه وضعیت لکه به وجود آمده، روی لباس یا پارچه را بدتر نکنیم؟

اگر می‌خواهید پاک کردن انواع لکه از پارچه بهتر انجام گیرد، خوب است که این سه عمل گفته شده را جدی بگیرید:

سریع عمل کنید: هرچه لکه بیش‌تر روی پارچه بماند، بیش‌تر تثبیت می‌شود و در نتیجه سخت‌تر پاک خواهد شد، پس سعی کنید همان موقع که لکه ایجاد شد آن را پاک کنید.

محل لکه را مالش ندهید: مالیدن روی لکه فقط نفوذ آن را در پارچه عمیق‌تر کرده و پاک کردن آن را دشوار می‌کند. لکه را مرطوب و خیس نگهدارید و سپس از تکنیک‌هایی در ادامه خواهیم گفت استفاده کنید.

از خشک‌کن استفاده نکنید: هرگز لباس لکه گرفته را در خشک‌کن قرار ندهی،د زیرا هیچ تضمینی وجود ندارد که گرما لکه را تثبیت نکند.

برویم سراغ انواع لکه‌هایی که لباس‌ها می‌توانند به خود بگیرند و راه حل‌های پاک کردن انواع لکه از پارچه و لباس را باهم بررسی کنیم.

انواع لکه و پاک کردن انواع لکه از پارچه

برای پاک کردن انواع لکه از پارچه می‌توانید از موادی که در خانه در دسترس‌تان است استفاده کنید، برای مثال خمیر دندان، سرکه سفید، یخ، لیمو یا حتی نوشابه بی‌رنگ، از موادی هستند که برای پاک کردن انواع لکه از پارچه کاربرد دارند.

لکه چمن

هیچ چیز بعد از بازی کودکان در پارک، به اندازه لکه چمن روی زانوهایشان ناخوشایند نیست، اما نگران نباشید! لکه‌های چمن به آن اندازه که به نظر می‌رسد سخت و رفع نشدنی نیستند.

یکی از جالب‌ترین راه‌ها برای پاک کردن لکه‌های چمن، محصولی است که همه ما در خانه خود داریم، خمیر دندان! لکه‌های چمن روی لباس را می توان با یک مسواک قدیمی و خمیردندان سفید ساده، از بین برد. فقط مطمئن شوید که از خمیر دندان سفید استفاده کنید نه از ژل. مقدار کمی از خمیردندان را روی لکه بمالید، سپس مسواک را به آب تمیز آغشته کرده و از آن برای پاک کردن لکه استفاده کنید. این روند را هر چقدرکه لازم است تکرار کنید تا تمام لکه از بین برود، سپس لباس را مثل همیشه بشویید.

البته می‌توانید از سرکه نیز استفاده کنید، فقط اطمینان حاصل کنید که از سرکه سفید استفاده می‌کنید. قسمت لکه دار لباس (معمولاً زانو) را در سرکه (حداقل به مدت نیم ساعت) خیس کنید، سپس مثل همیشه ان را شست‌وشو دهید، ولی به هیچ عنوان از خشک کن استفاده نکنید. اگر لکه باز هم باقی ماند دوباره می‌توانید به همین روش عمل کنید تا کاملا پاک شود.

لکه چای

اگر پارچه‌هایی با لکه‌های چای دارید، لکه را با آب سرد بشویید. فراموش نکنید که پارچه را از پشت آبکشی کنید، نه از روی لکه! لکه های خشک شده را باید حدود ۳۰ دقیقه در آب سرد خیس کرد (با استفاده از مواد شوینده)، سپس ماده شوینده مایع را ریخته و آن را روی لکه مالش دهید و بگذارید حداقل پنج دقیقه بماند، سپس لکه را آبکشی کنید.

یک ترفند دیگر، رفع لکه‌های چای مرطوب با مقدار زیادی جوش‌شیرین است. جوش‌شیرین رنگ را از لباس بیرون می کشد! پس از استفاده از جوش‌شیرین لباس را مثل همیشه شست‌وشو دهید.

لکه‌ نوشیدنی‌ها

باور کنید یا نه، روش پاک کردن بیشتر لکه‌های نوشیدنی‌ها یکسان است. قهوه، نوشابه، یا حتی شربت!

محل آغشته شده را در آب خنک به مدت نیم ساعت خیس کنید. اگر نمی‌توانید این کار را انجام دهید، به طور مداوم با یک تکه یخ یا دستمال مرطوب، لکه را مرطوب کنید و یک لایه نازک از مواد شوینده، مانند مایع لباسشویی را مستقیماً روی آن بمالید، و سپس طبق معمول شستشو را انجام دهید.

لکه‌ سس‌ها

سس‌ها انواع مختلفی دارند، ازسس ماکارونی گرفته تا سس خردل‌. پاک کردن این نوع لکه سخت است، زیرا سس از انواع مواد خوراکی ساخته می‌شود و هر یک از این‌ مواد می‌توانند یک روش تمیز کردن متفاوت داشته باشند، اما اگر قدم به قدم پیش بروید، می‌توانید آنها را کاملا پاک کنید.

پاک کردن انواع لکه از پارچه_سس

هرقدر که می‌توانید سس را با یک قاشق یا چاقوی کره، پاک کرده و به مدت ده دقیقه در آب خنک خیس کنید، بدون اینکه آن را مالش دهید. بعد از آن، لکه را با یک محصول لکه‌بر پاک کنید یا از مایع لباسشویی استفاده کنید و بگذارید ۱۵ دقیقه بماند، سپس طبق معمول با ماشین لباسشویی بشویید، ولی دقت کنید که باز هم نباید از خشک‌کن ماشین استفاده کنید.

لکه‌ روغن

البته منظور ما روغنی مانند روغن زیتون است، نه روغن میل لنگ!  هنگام آغشته شدن لباس به روغن، به آرامی روی لکه لباس خم شوید و به هر اندازه که می‌توانید روغن را از لباس بچکانید.

مقدار زیادی نمک را روی لکه روغن بپاشید و بگذارید یک ربع بماند. نمک روغن را جذب خواهد کرد، سپس یک لایه نازک از مایع ظرفشویی، نه مواد شوینده لباس، روی لکه مالیده و بگذارید چند دقیقه بماند. باز هم مانند روش‌های قبل شست‌وشوی معمولی انجام دهید تا لکه کامل از بین برود.

لکه خون

برای از بین بردن لکه‌های خون از روی لباس، از ۳ درصد پراکسید هیدروژن استفاده کنید (ماده‌ای که در جعبه کمک‌های اولیه وجود دارد). لکه را با پراکسید خیس کنید، از ناخن انگشت خود یا تیغه چاقوی کره، استفاده کنید تا خون را بخراشید و سپس با پراکسید هیدروژن آن را بشویید. سپس لباس را شستشو معمولی دهید. لکه خون را هرچقد زود و قبل از خشک شدن بشویید، راحت‌تر از بین خواهد رفت.

پاک کردن انواع لکه از پارچه_خون

اگر دسترسی به پراکسید هیدروژن ندارید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که لکه را یک ربع در نوشابه بی‌رنگ خیس کنید. اگر آن را هم ندارید، از آب استفاده کنید، فقط مطمئن شوید که بسیار سرد باشد، سپس به روش شست‌وشوی معمولی، لباس‌تان را بشویید.

لکه یقه‌

شما برای پاک کردن لکه دور یقه هیچ نیازی به پاک‌کننده لکه‌بر، ندارید. درعوض می‌توانید از کالایی که مطمئناً در حمام خود دارید، استفاده کنید. شامپو! لکه اطراف یقه و همچنین لکه‌های روغنی روی بالش‌ها را می‌توان با شامپو به راحتی از بین برد. کافی است کمی شامپو را روی یقه یا روبالشی بریزید، تاکرده با هم مالش دهید تا شامپو به خوبی نفوذ کند و بگذارید حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه خیس بخورد، سپس بشویید.

پاک کردن انواع لکه از پارچه_عرق یقه

لکه‌ جوهر

اگر جوهر را روی لباس‌تان ریختید یا روان‌نویس داخل چیب‌تان جوهر پس داد، یک حوله کاغذی را زیر لکه قرار دهید، سپس مقداری الکل استاندارد را روی ناحیه آسیب دیده بمالید. لکه‌های بزرگ‌تر ممکن است لازم باشد تا ۱۵ دقیقه خیس بخورند، سپس با فشار دادن یک اسفنچ روی لکه جوهر را از پارچه برداشته و طبق معمول در آب گرم بشویید.

پاک کردن انواع لکه از پارچه_جوهر

لکه گریس

برای پاک کردن لکه‌ی گریس از WD-40 استفاده کنید. ( اسپری که گریس را از لولاهای درب بیرون می‌کشد.) به سادگی مواد را روی لکه اسپری کنید و بگذارید تا ۳۰ دقیقه در آن خیس شود. در ادامه، شست‌وشو را با کمی مایع لباسشویی تکمیل کنید و یک بار دیگر اجازه دهید ۳۰ دقیقه بماند. پس از اتمام کار، آن را در ماشین لباسشویی بیاندازید و سپس در هوای آزاد خشک کنید.

حالا شما با ترفند های گفته شده نحوه پاک کردن انواع لکه از پارچه را یاد گرفتید و می‌توانید از پس لکه‌های لباس‌های خود برآیید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *