دسته‌بندی نشده

پاک کردن چاپ روی لباس

پاک کردن چاپ روی لباس

اگر شما یک فرد آماتور در چاپ تصویر روی لباس‌ها با استفاده از روش‌های چاپ روی پارچه باشید، ممکن است گاهی اشتباهاتی انجام دهید و نیاز باشد آن را از روی لباس پاک کنید.

حتی گاهی اوقات برایتان پیش می‌آید که لباسی را خریداری می‌کنید و بعد تمایل دارید به هر دلیلی قسمت چاپ شده روی آن را پاک کنید! به خصوص در شرایطی که امروزه خیلی از افراد در کشورهای اروپایی ترجیح می‌دهند بعد از خریداری لباس‌هایشان، مارک برند آن را پاک کنند تا تبلیغ رایگان و ناخواسته برای کمپانی‌ها انجام ندهند.

اگر شما هم مشتاق هستید بدانید پاک کردن چاپ روی لباس با چه روش‌هایی امکان‌پذیر است، از شما دعوت می‌کنیم در این مقاله با ما همراه باشید. لازم به ذکر است که پاک کردن چاپ روی لباس می‌تواند بسته به قدمت چاپ و تکنیک مورد استفاده کمی مشکل باشد، به خصوص در شرایطی که کمپانی‌ها سعی در انجام چاپ‌هایی مقاوم بر روی لباس دارند که به همین راحتی‌ها پاک نشود.

پاک کردن چاپ روی لباس در مراحل اولیه

از انواع پاک کردن چاپ لباس، می توان زدودن جوهر از روی آن را نام برد، البته این موضوع برای لکه‌های تازه‌تر موثر است ولی به‌طور مختصر به آن اشاره می‌کنیم.

استفاده از مواد شوینده‌ی قوی به بافت پارچه آسیب می‌زند، پس پیشنهاد می‌کنیم آن را به عنوان راهکار آخر امتحان کنید.

اسپری مو لکه‌ی جوهر را در خود حل می‌کند، بنابراین روی یک دستمال تمیز اسپری زده و با آن روی لکه به آرامی ضربه بزنید. دقت کنید که با دستمال روی لکه مالش ندهید زیرا جوهر بدتر پخش و دردسرساز می‌شود. این کار را آن‌قدر انجام دهید تا دیگر جوهری از لباس به دستمال شما تراوش نکند. در آخر می‌توانید جوهر را بشویید.

هم چنین شیر می‌تواند برای از بین بردن جوهر در پاک کردن چاپ روی لباس به خوبی عمل کند. برای لکه‌های تازه چندساعت و قدیمی‌ترها یک شب، قسمت آلوده شده‌ی لباس را در شیر غوطه‌ور کنید. پس از این‌که مشاهده کردید جوهر در شیر حل شده با مواد شوینده ملایم لباس را بشویید.

الکل و لاک پاک‌کن (استون) هم می‌توانند راهکار مناسبی باشند، به شرط اینکه قبل از به‌کارگیری، آن را در بریده‌ی پارچه‌ی لباس یا جایی که در دید نیست تست کنید تا مطمئن شوید که به خود پارچه‌ی لباستان آسیبی نمی‌زند.

برای استفاده از آن‌ها قسمت مورد نظر لباستان را در داخل الکل فرو کرده و یک پارچه‌ی تمیز دیگر را با آب سرد مرطوب و روی قسمت جوهری ضربه بزنید. ترکیب لیمو و سرکه نیز جایگزین خوبی برای الکل هستند.

در حین چاپ روی لباس اشتباهی رخ داده، چگونه آن را پاک کنم؟

بلافاصله آن را در آب سرد شسته و وقتی رنگ‌ها کم‌رنگ‌تر شد، آن را در آب گرم شست‌وشو دهید. پس از خشک کردن لباس، یک کیسه‌ی کاغذی را از قسمت براق روی لباس قرار داده و با استفاده از اتویی که بخار نکند، روی کیسه را اتو بکشید. در اثر این کار، جوهر رنگی به کاغذ جذب می‌شود که با تکرار آن مقدار بیشتری از جوهر را می‌توانید پاک کنید.

پاک کردن چاپ روی لباس _ 1

اگر بازهم اثر چاپ بر روی لباس مانده بود، با کمک شکر محل مورد نظر را مالش دهید تا جوهر باقی مانده ساییده شود، البته مواظب باشید به بافت پارچه آسیبی نرسد.  تمام مراحل فوق در پاک کردن چاپ لباس باید به دقت انجام شوند. پس از انجام این مراحل، پاک کردن چاپ تا حدودی موفقیت‌آمیز خواهد بود.

در هرحال شست‌وشوی مکرر لباس و مراحل اتو کردن که در بالا اشاره شد، بهترین راه ممکن به نظر می‌رسد.

دقت داشته باشید که قبل از شست‌وشو و انجام مراحل بالا، لباستان را اتو نکرده و آن را با آب گرم نیز نشویید، زیرا حرارت موجب تثبیت رنگ بر روی پارچه شده و پاک‌ کردن آن را مشکل‌تر می‌کند.

پاک کردن چاپ روی لباس _ 1

 

چگونه می‌توان جوهر و رنگ خشک شده را پاک کرد؟

پاک کردن چاپ روی لباس وقتی خشک شده چطور ممکن است؟ با استفاده از الکل یک گلوله‌ی پنبه‌ای را خیس کرده و آن را روی لکه بزنید. الکل رنگ مورد نظر را به خود جذب و تا حد ممکن آن را محو می‌کند.

البته به جای آن می‌توانید از محلول لاک پاک‌کن نیز استفاده کنید که حاوی استون بوده و در حل رنگ‌ها موفق عمل می‌کند. دقت کنید که استون ممکن است به رنگ پارچه‌ی لباستان آسیب بزند، پس ابتدا آن را در محلی امن امتحان کنید.

برای استفاده از لاک پاک‌کن، ابتدا لباس را در آب سرد خیس و سپس آن را در یک خشک‌کن با دمای بالا خشک کنید. این کار باعث شل شدن چاپ روی پارچه می‌شود. در ادامه با کمک ناخن‌هایتان مناطق شل شده را از بافت لباس جدا کنید. در نهایت یک گلوله پنبه‌ای را به محلول لاک پاک‌کن آغشته نموده و با آن روی باقی‌مانده‌ی چاپ را مالش دهید. این کار را با ملایمت کافی انجام بدهید تا به بافت لباس صدمه وارد نشود، سپس مراحل اولیه‌ی قرادادن لباس در آب سرد و خشک‌کن را مجدد انجام دهید تا بقایای چاپ از لباس جدا شود و بتوانید با ناخن‌هایتان آن را برطرف کنید.

یک راه دیگر برای از بین بردن چاپ روی لباس‌هایتان پیشنهاد می‌شود؛ چاپ را مرطوب کرده سپس یک پارچه ی ضخیم در زیر و روی آن قرار داده و اتو کنید. پس از اتو با کمک یک چاقوی نوک تیز به آرامی آن را بخراشید.

اگر هم‌چنان چاپ از بین نرفت، از پاک‌کننده‌های حرفه‌ای مانند پاک‌کننده‌ی چسب، شوینده‌های قوی و یا افراد متخصص کمک بگیرید.

چگونه چاپ سیلک اسکرین را از روی پلی‌استر پاک کنم؟

برای پاک کردن چاپ هم‌چنین می‌توانید از آب گرم برای مرطوب کردن محل چاپ استفاده کرده و سپس مقداری صابون ظرف‌شویی را روی آن بمالید. با کمک یک برس بطری‌شور یا وسیله‌ی مشابه، آن قسمت را به آرامی خراش دهید. اگر تصویر چاپ شده شروع به شکسته‌شدن و ترک‌خوردن کرد، این کار را انقدر ادامه دهید تا اکثر قسمت‌های آن از بین برود.

در کنار این مرحله می‌توانید از کمی الکل برای حذف رنگ‌های باقی‌مانده بهره بگیرید.

در بازار محصولاتی در این باره تولید شدند که درصورت نتیجه نگرفتن از راهکارهای بالا می‌توانید از آن‌ها نیز بهره بگیرید. یکی از این محصولات اسپری goo gone است که می‌تواند در پاک کردن چاپ روی لباس شما مفید واقع شود.

از دیگر محصولات تولیدشده برای پاک کردن چاپ روی لباس می‌توان plastiol removerها را نام برد که در صورت تصمیم به استفاده از آن‌ها بهتر است در محیط باز و با پوشیدن وسایل محافظ مثل دستکش انجام دهید، زیرا این احتمال وجود دارد که این مواد از طریق پوست جذب و برای سلامتی شما خطرناک باشند.

اگر از همه‌ی راه‌های بالا نتیجه نگرفتید، استفاده از استون را به شما توصیه می‌کنیم به شرطی که مطمئن شوید به پارچه‌ی لباس شما آسیبی نمی‌زند. پس مقداری از استون را بر روی تصویر چاپ شده بمالید و با برس بطری‌شور آن را به آرامی مالش دهید تا عکس خرد و یا لایه‌برداری شود.

پاک کردن چاپ روی لباس _ 1

9 دیدگاه در “پاک کردن چاپ روی لباس

 1. زینب گفت:

  اگر چاپ روی لیوان باشد و روی ان با برچسب سیسه ای نازکی پوشیده باشد ، چکونه ان را پاک کنیم ؟

 2. محمدعلی گفت:

  سلام ی پالتو رنگ خردلی خریدیم ک پشتش ی طرح برج ایفل داره دور این برج ی لکه خردلی هست ک با رنگ پالتو یکسان نیس آیا میشه این لکه را پاک کرد

 3. میثم گفت:

  سلام چطور کلمات که رو پیرهنم نوشته شده رو پاک‌ کنم

 4. جواد گفت:

  سلام. اسپانسر چاپ شده روی لباس های ورزشی (فوتبال) رو چطور پاک کنم؟

 5. Lucifer گفت:

  سلام میشه بگید چاپ روی هودی رو پاک کنم؟؟؟حالتی مثل پلاستیک داره وبا اتو هم پاک نمیشه.

  1. :) گفت:

   ب جواب رسیدی؟؟ اگ آره ب منم بگو

 6. Miraculous🐞🐾 گفت:

  سلام یه حوله تنی داریم که یه آرم پشتش چاپ شده چطوری می تونم پاکش کنم؟

 7. محمدحسن محمدپور گفت:

  سلام میخواستم بپرسم چاپ لیزری روی لباس رو میشه ازبین برد

 8. امیرحسین گفت:

  سلام
  من لباس ورزشی رو بردم چاپ بنر و لباس از داخل چاپ شده میخوام پاکش کنم خود چاپ بنر میگفت کاری نمیشه کرد.میشه کمکم کنید چجوری پاک میشه یا اصلا پاک میشه یا ن؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *