دسته‌بندی نشده

پارچه مناسب لباس ورزشی

پارچه مناسب لباس ورزشی 2

انتخاب و خرید پارچه لباس ورزشی مناسب از نظر دو جنبه کیفیت و جنس بسیار مهم است و پارچه به‌کار برده شده در لباس‌های ورزشی باید از نظر جنس و کیفیت در شرایط خوب و مطلوبی قرار داشته باشد. انتخاب پارچه مناسب لباس ورزشی، می تواند روی عملکرد ورزشکار تاثیر منفی یا مثبت بگذارد و همین دلیل می‌تواند میزان اهمیت این نوع پارچه را مشخص نماید.

علاوه بر آن در هنگام ورزش کردن تعرق زیادی صورت می‌گیرد و انتخاب نامناسب لباس ورزشی می‌تواند منجر به ایجاد بوی نامناسب و بد می‌شود و بوی بدن فرد را شدت داده و حتی ممکن است ورزشکار عرق‌سوز شده یا دچار بیماری‌های پوستی شود.پارچه‌های متفاوتی با جنس‌های مختلف برای تولید و دوخت لباس‌های ورزشی موجود می‌باشد که با توجه به جنس آن ها می توانند موارد استفاده‌ی متفاوتی داشته باشند.برخی از این پارچه ها هنگام ورزش عرق را جذب نموده و برخی عرق را از بدن دور می‌کنند.

 

پارچه مناسب لباس ورزشی

ویژگی‌های پارچه مناسب لباس ورزشی

پارچه‌های مخصوص لباس ورزشی برای ورزشکاران و برای فعالیت‌های بالای بدنی استفاده می‌شود، پس توجه به ویژگی‌های مناسب برای این نوع پارچه‌ها بسیار حائز اهمیت است. یکی از این ویژگی‌ها قابلیت خشک و خنک ماندن این لباس‌ها در ساعت‌های طولانی و بالای استفاده برای ورزشکاران می‌باشد.

همینطور این پارچه‌ها باید قابلیت جذب تعرق و رطوبت را داشته باشند تا از ایجاد بوی نامطبوع روی بدن ورزشکار و نیز بیماری‌های پوستی و قارچی جلوگیری نماید. این پارچه‌ها باید بتوانند هوای گرم را از داخل به خارج از لباس انتقال دهند و در طول تمرین بدن ورزشکار را خنک نگه دارند.

در برخی مسابقات ورزشی تنش‌ها و برخوردهای زیادی میان ورزشکاران در میدان بازی رخ می‌دهند که همین امر سبب می‌شود تا لباس‌ها در اثر کشیدگی پاره شوند، پس این پارچه‌ها باید به گونه‌ای باشند که مقاومت بالایی در برابر تنش‌ها و کشیدگی‌ها توسط رقبا داشته باشند.

پارچه‌های تمام نخ و تمام پنبه خاصیت کشسانی بالایی دارند و برای اینگونه کاربردها مناسب هستند. همینطور به سادگی عرق را به خود جذب می‌کنند و مانع از عرق‌سوز شدن و قرمز شدن بدن به ویژه ناحیه‌ی زیربغل و کشاله ران می‌شوند. پارچه‌های مناسب برای لباس‌های ورزشی باید قابلیت شست‌وشوی بالایی داشته باشند تا در اثر شست‌وشوی زیاد ناشی از تعرق و تحرک زیاد دچار آسیب نشوند.  البته برای جلوگیری از شست‌وشوی زیاد می‌توانید از یک تی‌شرت نخی و یا زیرشلوارهای ورزشی استفاده کنید تا عرق بدن جذب این لباس های نخی شود و دیگر نیازی به شستن هر روزه‌ی لباس ها نیست.

 

پارچه مناسب لباس ورزشی 2 

 

 

راهنمای خرید پارچه مناسب لباس ورزشی

هر نوع لباس ورزشی پارچه‌ی مخصوص به خود دارد و نمی‌توان از یک پارچه برای تمامی موارد استفاده‌ی لباس‌های ورزشی استفاده نمود. لباس های ورزشی نایلونی یا شمعی و بادگیر باید حتما دارای یک آستر نخی باشند. علاوه بر آن شلوارهای ورزشی دارای جنس الیاف مصنوعی نیز نیاز به آستر نخی دارند، این آستر از قرمزی، خارش و ابتلا به بیماری‌های قارچی در ناحیه کشاله ران در اثر عرق کردن جلوگیری می‌کند.

لباس های ورزشی نایلونی و شمعی عمر طولانی تری نسبت به لباس‌های ورزشی نخی دارند و شست‌وشوی آن‌ها نیز راحت‌تر است، اما باید به این نکته توجه داشت که لباس های نخی به مراتب بیشتر از لباس‌های نایلونی و شمعی از پوست بدن محافظت می‌کنند.

رشد باکتری‌ها در لباس های ورزشی

در حقیقت چیزی که باعث بوی بد عرق میَود باکتری‌های روی پوست بدن است و عرق کردن به خودی خود بوی بدی ندارد. طبق آخرین نتایج به دست آمده از تحقیقات پژوهشگران دانشگاه گنت بلژیک باکتری‌ها در پارچه‌های مصنوعی نظیر پلی‌استر رشد سریع‌تری دارند. در این تحقیق که روی تعدادی از ورزشکاران زن و مرد انجام شد از تعدادی از افراد خواسته شد که به هنگام ورزش کردن تی‌شرت‌هایی از الیاف کتان و برخی نیز تی‌شرت‌هایی از جنس پلی استر به تن کنند. پس از ورزش لباس‌های آنان در کیسه‌های نایلونی قرار گرفت و پس از یک روز بوی متصاعد از لباس‌هایی با جنس پلی‌استر بسیار بدتر از لباس‌های کتان بود.

طبق بررسی‌های اجام شده مشخص شد که الیاف طبیعی مانند کتان مواد شیمیایی حاصل از تعرق را به سرعت جذب می‌کند و مانع از ترکیب آن با میکروب‌های روی پوست و ایجاد بوی بد می‌شود.

جنس پارچه مناسب لباس ورزشی

پارچه‌های مختلفی وجود دارند که به عنوان پارچه لباس ورزشی مردانه و پارچه لباس ورزشی زنانه مورد استفاده قرار می‌گیرند. که از جمله آن‌ها می‌توان به پارچه‌های کجراه، پارچه‌های ترگال، پارچه های فیلازت ، پارچه‌های تریکو و پارچه‌های غواصی و … اشاره کرد.

از بهترین این پارچه‌ها می‌توان به پارچه‌های غواصی و پارچه‌های فیلازت اشاره کرد. از ویژگی‌های اصلی پارچه غواصی، می توان به داشتن حالت کشسانی اشاره کرد. این پارچه‌ها را می‌توان جزء پارچه‌های چهار فصل قرار داد زیرا امکان استفاده از این پارچه ها هم در فصول گرم و هم در فصول سرد سال وجود دارد. پارچه‌های غواصی خنک هستند اما به دلیل اینکه نازک نیستند، امکان استقاده از آن‌ها در فصول سرد سال نیز وجود دارد. تنها نکته قابل توجه برای این نوع پارچه این است که برای اتو کردن پارچه غواصی از دمای متوسط اتو استفاده نمایید.

پارچه فیلازت، یکی از پارچه‌های محبوب از خوانواده کرپ می‌باشد که برای انواع لباس‌های ورزشی بسیار مناسب می‌باشد. این پارچه از لحاظ ثبات رنگ در شستشو، مقاومت بسیار بالایی دارد، همچنین این پارچه کاملا ضد چروک بوده، پرز نمی دهد و لول نیز نمی‌شود .این پارچه به دلیل جنس کشسان آن برای دوخت شلوارهای ورزشی و سوئیشرت‌های ورزشی مناسب می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *