دسته‌بندی نشده

پارچه تریکو

ًپارچه تریکو1

پارچه تریکو منسوجاتی است که از بافتن حاصل می‌شود. خاصیت آن از پارچه بافته‌شده متمایز است ازاین‌جهت که انعطاف‌پذیری بیشتری دارد و می‌توان آن را به‌راحتی در قطعات کوچک‌تر ساخت و آن را برای لباس‌زیر، جوراب و کلاه ایده آل کرد.

جنس پارچه تریکو متخلخل و الاستیک مانند است که توسط نخ‌های به‌هم‌پیوسته با استفاده از سوزن ایجاد می‌شود. پارچه‌ تریکو را می‌توان خیلی سریع‌تر و راحت‌تر از پارچه‌های بافته‌شده با هزینه نسبتاً کمتری تهیه کرد. این نوع پارچه‌ها به دو صورت و توسط دو نوع دستگاه به‌صورت تخت و حلقه‌ای تولید می‌شوند.

ماشین‌آلات بافندگی از حلقه‌های نخ با تعداد زیادی سوزن تشکیل می‌شوند. به ردیف‌های عمودی حلقه‌ها دنده و ردیف‌های افقی حلقه‌ها کورس گفته می‌شود.

پارچه‌ تریکو به‌طورکلی دارای وزنی سبک است، حتی در هنگام مسافرت برای پوشیدن بسیار راحت است و بااین‌وجود به مراقبت کمی برای حفظ ظاهر زیبا نیاز دارد. تمایل تریکوها در برابر چروک شدن یکی دیگر از عوامل افزایش محبوبیت آن‌ها است.

از پارچه‌های جنس تریکو برای طراحی لباس‌های مختلف مانند لباس‌های ورزشی و بچه‌گانه استفاده می‌شود. طبیعت الاستیک آن‌ها اجازه فعالیت بدنی آسان را در آن فراوان می‌کند. تریکو با دو روش کلی تولید می‌شوند ازجمله بافت‌ها شامل تریکو تار بافت و تریکو پود بافت است که انواع مختلفی از پارچه‌های تریکو را تولید می‌کند.

 

ًپارچه تریکو2

انواع پارچه تریکو

نوع بافت پارچه تریکو باعث می‌شود تا انواع مختلفی از این پارچه تولید شود. همان‌طور که می‌دانید تریکو در بازار انواع مختلفی دارد و هم‌چنین رنگ‌بندی و طرح‌های آن‌ها متفاوت است. از هر یک آن‌ها می‌توان برای یک لباس خاص استفاده کرد.

تریکو تخت یا جرسی

پارچه تریکو تخت ، دارای خطوط عمودی مسطح در جلو و دنده‌های افقی مسلط در پشت پارچه است. از این نوع پارچه‌ها به‌صورت مداوم استفاده می‌شود. دسترسی به این نوع تریکو ، سریع و ارزان است. تریکو تخت برای تولید پارچه‌های طرح دار فانتزی بسیار مناسب است. یک نقطه‌ضعف عمده گره‌های تریکو تخت تمایل آن‌ها به سوراخ شدن در صورت بریدن نخ است. بافت پارچه تریکو تخت یا جرسی را می‌توان با استفاده از نخ‌های مختلف یا بخیه‌های دو حلقه‌ای با طول‌های مختلف برای ساخت پارچه‌های تریکو تغییر داد. از این نوع بافت تریکو در تهیه جوراب نایلونی، لباس‌زیر مردانه و تی‌شرت نیز استفاده می‌شود.

تریکو ملانژ

این‌یک نوع پارچه از جنس تریکو است که در سطح خود دارای گره‌های بسیار کوچک و دنده‌های بسیار نازک طولی است. این گره‌ها در سطح پارچه تریکو به‌صورت واضح مشخص نیست. ممکن است شما این پارچه را با یک پارچه کش‌باف اشتباه گرفته باشید اما در نمای نزدیک خواهید دید که پارچه در هر دو طرف یکسان است.

سطح صاف پارچه تریکو گره‌خورده برای کارهای طراحی مانند نقاشی پارچه و گلدوزی مناسب است. ضخامت پارچه تریکو گره‌خورده بیشتر از سایر پارچه‌های تریکو است (تقریباً دو برابر ضخامت تریکوهای مناسب پیراهن)؛ بنابراین خیاطی با آن راحت‌تر خواهد بود. این نوع تریکو بهترین نوع بین پارچه‌های تریکو است و شکل خود را تا حدی حفظ می‌کند و برای ساخت لباس‌های متناسب بسیار مناسب است.

تریکو کش‌باف

تریکو کش‌باف پارچه‌ای با دنده‌های عمودی مشخص در دو طرف است. این نوع تریکو پشت‌کار باروی کار مانند هم است و از هر دو طرف آن می‌توان استفاده کرد. معمولاً از این نوع تریکو برای لبه یقه‌های تی‌شرتی که برگه ندارد به‌عنوان برگه یا کش‌باف آن استفاده می‌شود؛ اما از آن‌ها برای دوختن لباس‌های کامل نیز استفاده‌های زیادی می‌شود.

برای دوختن ژاکت‌ها کش‌باف بسیار مناسب است. یکی دیگر از موارد استفاده از این نوع پارچه تریکو در لبه آستین است. این پارچه دارای کشش زیاد است و احساس بسیار نرمی دارد.

 

ًپارچه تریکو3

تریکو کوک شده

گره‌های کوک شده بین انواع گره‌های دنده‌ای قرارگرفته است. پشت و رو این پارچه‌یکسان است و باهم تفاوتی ندارد. این نوع پارچه‌ها معمولاً سنگین‌تر و ضخیم‌تر از پارچه‌های تریکو دنده‌ای معمولی هستند، مگر اینکه با نخ‌های ظریف‌تری بافته شوند.

به هم‌پیوستگی بخیه‌ها مانع از پاره شدن آن‌ها می‌شود و پارچه‌هایی برای لباس‌های زیبا را تولید می‌کند. این نوع پارچه‌ تریکو یک قابلیت بسیار عالی دارد؛ این قابلیت جلوگیری از پو شدن پارچه می‌شود.

تریکو دوبل

این نوع پارچه دارای دولایه است که به آن تریکو دوبل گفته می‌شود. این فرایند شامل استفاده از دو جفت سوزن در طی تولید است که در یک زاویه نسبت به یکدیگر قرار گرفتند. الیافی و نخی که معمولاً در ساخت تریکو دوبل استفاده می‌شود، پلی‌استر و پشم است.

تریکو دوبل نوعی پارچه‌ی بافتنی از نوع پود است که با دو ست سوزن تخت ساخته می‌شود. ساختار پارچه پایدارتر و جمع‌تر است. این نوع پارچه تریکو در لبه‌ها فر نمی‌شوند. ممکن است آن‌ها با طرح‌ها و بافت‌های جالب ساخته‌شده باشند. برای بافتن یک‌رشته در پارچه از یک یا دو نخ استفاده می‌شود.

تریکو جودون

پارچه‌ تریکو جودون در یک ماشین بافندگی مخصوص با نخ‌های تاب‌دار ایجاد می‌شوند. برخلاف سایر تریکو ها، آن‌ها از چند نخ بافته می‌شوند و نخ‌ها در ردیف‌های مجاور، حلقه تشکیل می‌دهند. سمت رویه پارچه دارای حلقه‌های بافندگی عمودی کمی متمایل است درحالی‌که قسمت پشتی پارچه دارای بافت‌های افقی مایل است.

این نوع تریکو جمع و لوله نمی‌شود. پارچه‌ تریکو بافته‌شده با حلقه‌های نخ بافته می‌شود و در جهت عمودی یا تار ساخته می‌شوند. تمام نخ‌های مورداستفاده برای عرض گره تار موازی یکدیگر قرار می‌گیرند و روشی مشابه به‌قرار دادن نخ‌ها در بافت. پارچه‌هایی که با فن بسیار عالی ساخته می‌شوند، عموماً با گره‌های تریکو و راشل ساخته می‌شوند.

تریکو راشل

تریکو راشل از نخ‌های رشته‌ای با وزن مختلف تولید می‌شوند. این نوع پارچه دارای تنوع بسیار زیادی با طرح و رنگ متفاوت است. بیشتر طرح‌های پارچه تریکو راشل را می‌توان از طریق طرح‌های پیچیده، فضای باز قلاب‌بافی یا توری طراحی کرد و آن را بر روی سطح پارچه پیاده کرد.

تریکو نخی

تریکو نخی یک نوع از پارچه تریکو است که یک پارچه دو گره است که ترکیبی از بخیه‌های کششی همراه با بخیه‌های بافندگی است. این بخیه‌های کششی با بخیه‌ها در سطح روی پارچه سوراخ‌هایی را ایجاد می‌کند که مانند چشم پرنده است. این نوع پارچه معمولاً از نخ‌های چندرنگ ساخته می‌شود و اثر جالبی را ایجاد می‌کند. این نوع پارچه تریکو ممکن است با طرح‌هایی مختلف ساخته شوند. این نوع تریکوها به‌ویژه برای لباس زنان بسیار محبوب هستند.

هم‌چنین نوع دیگری از این پارچه وجود دارد که از بخیه‌های طرح دار ساخته می‌شود و ظاهری شبیه به توری را ایجاد می‌کند. این بخیه‌ها به‌صورت درشت هستند و سوراخ‌های بسیار ظریفی را در سطح کار ایجاد می‌کنند. این نوع از پارچه تریکو برای لباس‌های زیر زنانه و بچه‌گانه بسیار کاربردی است.

تریکو طرح دار

تریکو طرح دار یک نوع از پارچه تریکو با بافت طرح دار است. این نوع تریکو از بافتن نخ‌های چندرنگ ساخته می‌شود. پارچه تنوع رنگ و طرح بسیار زیادی دارد. طرح‌ها در سمت روی پارچه و همچنین پشت پارچه ‌یکسان به نظر می‌رسند؛ اما در پشت پارچه طرح کمی کمرنگ‌تر از سطح پارچه است. به‌طورمعمول از تریکو طرح دار برای ساخت پیراهن، بلوز و ژاکت استفاده می‌شود.

تریکو ژاکارد

این نوع پارچه تریکو یک پارچه مخصوص برای پیراهن تک است. تولید تریکو ژاکارد با استفاده از دستگاه‌های بافندگی دایره‌ای و با کمک دستگاه‌های تمام مکانیزه ساخته می‌شود. این دستگاه تولید تریکو ژاکارد را بسیار آسان‌تر می‌کند. آن‌ها با الگوهای جالبی تولید می‌شوند که ممکن است دارای یکی از موارد زیر باشد:

  • ترکیب بخیه‌ها
  • ترکیبی از انواع نخ ازنظر بافت رنگی

تریکوهای ژاکارد دارای حلقه‌های رنگی مختلفی هستند که از نخ‌های مختلف ساخته شدند. از آن‌ها در صنعت تولید ژاکت استفاده گسترده‌ای می‌شود.

 

ًپارچه تریکو4

تریکو بافتنی معروف‌ترین نوع پارچه تریکو

گره‌های تریکو تقریباً به‌طور انحصاری از نخ‌های رشته‌ای ساخته می‌شوند زیرا قطر یکنواخت و کیفیت بالا از ویژگی‌های اصلی نخ برای استفاده در دستگاه‌های بافندگی تریکو با سرعت‌بالا است. پارچه‌های ساخته‌شده توسط دستگاه بافندگی تریکو معمولاً ساده و یا دارای طرح هندسی ساده هستند.

سطح روی پارچه دارای بافت‌های عمودی کاملاً مشخص است و سطح پشتی نیز دارای بافت ضربدری است. بافتنی تریکو پارچه‌ای از پارچه جرسی است که با ضمیمه خاصی به‌طور منظم ساخته‌شده است. برای بافت، تریکو بافتنی از دستگاه‌های بافندگی دایره‌ای استفاده می‌شود. این نوع پارچه تریکو از دو دسته نخ ساخته‌شده است که در آن‌یک دسته نخ باعث ایجاد شمع می‌شود، درحالی‌که دسته دیگر از نخ، پارچه پایه را می‌سازد.

تریکو بافتنی دارای جنس نرم، انعطاف‌پذیر و راحت‌تر از پارچه‌های تریکو دیگر است. بااین‌حال، آن‌ها مانند تریکوهای دیگر محکم و مقاوم نیستند. به دلیل نرمی و قدرت جذب، به‌طور گسترده‌ای در لباس‌های ساحلی، حوله‌ها، روپوش و غیره استفاده می‌شود.

نحوه مراقبت از پارچه تریکو در لباس

قبلاً تریکو را به‌عنوان پارچه لوکس تصور می‌کردند ولی امروزه از این نوع پارچه برای دوختن بسیاری از لباس‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. بافتنی‌ها و ژاکت‌هایی که از جنس پارچه تریکو هستند جزء اصلی در کمد هر مرد و زن است.

پارچه‌های تریکو در مد نقش بسیار زیادی دارند و از آن‌ها در مد استفاده‌های بسیاری می‌شود؛ اما این نوع پارچه دقیقاً مانند هر پارچه لوکس دیگر به مراقبت‌های بیشتری احتیاج دارد.

مراقبت به روش صحیح می‌تواند برای طولانی‌مدت مقاومت پارچه را در برابر برخی آسیب‌ها مانند قهوه ریخته شده بیشتر کند. تمیز و بکر بودن تریکو بسیار آسان است و به تلاش زیادی برای تمیز کردن احتیاج ندارد.

چرا پارچه‌های تریکو نیاز به مراقبت‌های اضافی دارند

برای لباس‌های تریکو ذاتاً از انواع پارچه‌های تریکو استفاده می‌کنند که تمایل به ظرافت و انعطاف‌پذیری بیشتری دارند. شستن، خشک‌کردن یا نگهداری نادرست لباس‌های تریکو می‌تواند باعث شود شکل آن‌ها جمع یا گشاد شوند.

در شستن یا خشک‌کردن خیلی مکرر این نوع پارچه‌ها همین مشکلات ممکن است به وجود آید. برای افزایش طول عمر و قابلیت استفاده، اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل‌های موجود در برچسب مراقبت از لباس را به‌درستی دنبال می‌کنید. مطمئناً نحوه مراقبت از تریکوهای خود بستگی زیادی به نوع بافت پارچه ساخته‌شده دارد. خواه هر نوع پارچه تریکو برای نگهداری و مراقبت نیاز به کمی عشق و توجه بیشتر دارد.

 

ًپارچه تریکو5

چگونه می‌توان پارچه تریکو را خشک کرد

پس از شستن لباس‌های تریکو خود، لباس را در دمای اتاق و دور از نور مستقیم خورشید یا گرما خشک‌کنید. آن را بر روی پشت صندلی یا هر آویز دیگری آویزان کنید. برای حفظ شکل آن راکمی کشیده و صاف کنید.

هنگام قرار دادن لباس تریکو بر روی آویز آن را نپیچید و مالش ندهید زیرا ممکن است شکل لباس شما تغییر کند و لباس گشاد شود. اگر می‌خواهید آب اضافی لباس تریکو را خارج کنید، لباس را به‌صورت توپی درآورید و آن رابین دستان خود فشار دهید.

چگونه می‌توان بوی پارچه تریکو را از بین برد

برای از بین بردن بوهای بد، مانند بوی سیگار یا غذا، لباس‌های تریکو خود را به مدت یک ساعت روی تخت یا حوله صاف بگذارید. لباس‌های تریکو ممکن است در هوای تازه با آویزان شدن بر روی آویز بوی آن‌ها از بین رود.

چگونه می‌توان تریکو را اتو کرد

لباس‌هایی که از جنس پارچه تریکو هستند را می‌توان پس از باز کردن بسته‌بندی یا بعد از شستن با آویختن آن‌ها بر روی چوب‌لباسی و گرفتن بخار کم، آن‌ها را اتو کرد.

رطوبت موجود در بخار باعث رفع چین‌وچروک تریکو می‌شود. اتو می‌تواند کلید مراقبت از پارچه تریکو شما باشد. تمام الیافی را که در ساخت پارچه مورداستفاده قرار می‌گیرد با شست‌وشو خیس می‌شود و با اتو شدن تمام آن الیاف‌ها صاف می‌شود و لباس تریکو شما به بهترین حالت خود بازمی‌گردد.

در هنگام اتو کردن با بخار بهتر است مقدار کمی آب کتان را اسپری کنید یا چند قطره روغن اسطوخودوس را با آب مخلوط کرده و اسپری کنید. قبل از اتو کشیدن با کمک بخار، لباس‌های تریکو خود را تکان داده و اسپری کنید تا بوی مطبوعی پیدا کند. این نکته هنگامی‌که می‌خواهید لباس‌های تریکو خود را در ماه‌های گرم‌تر ذخیره کنید بسیار عالی است، زیرا اسطوخودوس به دفع پروانه‌ها و حشرات کمک می‌کند.

 

چگونه پارچه‌های تریکو را برای طولانی‌مدت نگهداری کنیم

به‌منظور محافظت از پارچه تریکو خود، مسلماً ذخیره‌سازی مناسب یک اقدام بسیار مهم برای نگهداری است. تریکو باید در یک محیط تمیز و پایدار باشد. باید از آن‌ها در یک مکان نسبتاً خشک (۳۰-۴۰٪ رطوبت) نگهداری شود. این پارچه‌ها و لباس‌هایی که با این نوع پارچه تولید می‌شوند بهتر است در معرض نور، مستقیم یا شدید نباشد.

اگر لباس‌های تریکو طولانی‌مدت بر روی چوب‌لباسی آویزان شوند، این باعث می‌شود پارچه به‌مرورزمان کشیده شود، درنتیجه شکل نادرست می‌گیرد. به همین دلیل ترجیح می‌دهیم لباس‌های تریکو را به‌آرامی جمع کرده و در کشوها نگهداری کنیم. قبل از اینکه لباس‌های تریکو خود را برای ماه‌های گرم کنار بگذارید، از تمیز و فشرده بودن آن‌ها مطمئن شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *