دسته‌بندی نشده

پارچه حوله‌ای

پارچه حوله‌ای1

ویژگی‌های پارچه حوله‌ای و معرفی چند نوع آن

نام دیگر پارچه‌های حوله‌ای، پارچه تری است. انواع مختلفی از پارچه‌های تری در بازار وجود دارد. در این مقاله چند نوع پارچه تری را بررسی می‌کنیم.

معرفی پارچه تری

به طور کلی در پارچه حوله‌ای از نخ پنبه‌ای به عنوان ماده اولیه استفاده می‌شود. سپس این ماده اولیه با مقدار کمی نخ (ترکیبی از نخ‌های مختلف) یا نخی از الیاف شیمیایی مخلوط می‌شود. سپس پارچه حوله‌ای توسط دستگاه حوله بافی بافته می‌شود. اگر بخواهیم آن‌ها را براساس روش بافت تقسیم بندی کنیم دو روش بافت و کشبافی وجود دارد. اگر بخواهیم آن‌ها را براساس کارایی تقسیم بندی کنیم، چند دسته حوله صورت، روکش بالشت، لحاف، حوله، روکش محافظ مبل، و غیره را خواهیم داشت. علاوه بر این یک نوع پارچه تری، برای دوخت لباس وجود دارد. پارچه حوله‌ای، قدرت جذب و ذخیره آب بالایی دارد. بعلاوه سطح آن متراکم و نرم، و مقاومت و گرمای آن مناسب است. از انواع آن می توان به حوله سفید، حوله ساده، حوله رنگی، حوله ابریشمی، حوله ژاکارد و حوله چاپی ژاکارد اشاره کرد. جنس پارچه حوله‌ای به صورتی است که می‌تواند به صورت مستقیم با پوست بدن انسان در تماس باشد. تولید صنعتی حوله‌های پارچه برای اولین بار در انگلیس (سال ۱۸۴۸) آغاز شد. چین نیز تولید خود را در سال ۱۹۰۲ در پکن آغاز کرد.

دستمال‌های تری را می توان به دو دسته تقسیم کرد: دستمال‌های تری ساده و دستمال‌های تری گلدار، که می‌توانند یک طرفه و دوطرفه نیز باشند.

 

پارچه حوله‌ای2

انواع پارچه‌های حوله‌ای

پارچه تری را می‌توان به پارچه تری یک طرفه، پارچه تری دو طرفه و پارچه تری نقش و نگاردار تقسیم کرد و از مشخصات آن می‌توان به نرمی، راحتی، گرمای خوب و جذب بالای آب آن اشاره کرد. به طور کلی در آستر‌های زیر پیراهنی، لباس‌های خواب، حوله‌ها، حوله‌های حمام و ژاکت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع پارچه کاربرد خاص نیز میتواند داشته باشد که در ادامه چند مورد آن را بررسی می‌کنیم.

 

پارچه تری ژاکارد.

نخ‌هایی با نقش‌ها و رنگ‌های مختلف بر روی ژاکارد، به شکل‌های مختلفی بافته می‌شوند. مواد اولیه الیاف، ظرافت نخ، ساختار پارچه و تار و پود تری ژاکارد بسیار متنوع است. این نوع پارچه روش طراحی و بافت پیچیده‌ای دارد.

 

پارچه تری آنتی باکتری.

پارچه حوله آنتی باکتری نخ پنبه‌ای، حاوی آنتی باکتریال جیفو(Jiefu) یا پارچه اصلاح شده با ماده آنتی باکتری، اثر تخریبی خوبی بر روی اشرشیاکلی (نوعی باکتری) و غیره دارد. عملکرد گندزدایی این نوع پارچه، بعد شستشوی بیشتر از ۱۰۰ بار هنوز هم می‌تواند به ۹۸-۹۴٪ برسد. این پارچه حتی در جای گرم و مرطوب کپک نمی‌زند و بدبو نخواهد شد. پارچه تری آنتی باکتری، نوع جدید حوله بهداشتی است.

 

پارچه حوله‌ای3

پارچه تری الیاف بامبو.

با دوام، دارای قدرت جذب بالای مایعات، نرم و راحت، بدون بو، مناسب برای پوست، به آسانی تمیز می‌شود و می‌توان از آن برای نظافت استفاده کرد.

 

پارچه تری الیاف چوب.

از نام این نوع پارچه پیداست که چوب ماده اولیه آن است. جذب آب خوبی دارد و به راحتی روغن را از بین می‌برد و در آشپزخانه قابل استفاده است.

2 دیدگاه در “پارچه حوله‌ای

 1. فروشگاه تهلوکس گفت:

  هزینه رپورتاژ آگهی توی سایت شما چنده؟

  1. گروه تحریریه فراپارچه گفت:

   سلام، وقت بخیر
   تبلیغات نداریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *