دسته‌بندی نشده

پارچه نظامی

پارچه نظامی 1

پارچه نظامی

اگر شما در ارتش هستید قطعا می‌دانید که لباس واحدهای نظامی، استاندارد‌های مد جامعه را رعایت نمی‌کنند. در واقع، لباس‌های نظامی براساس هیچ کدام از لیست‌هایی که طراحان مد ارائه میکنند، طراحی نمی‌شوند. موارد مربوط به لباس‌های نظامی براساس کلاس و سبک‌های خاص خودشان است.

 

چه پارچه‌ای، پارچه نظامی نامیده می‌شود؟

خاکیس معروف‌ترین اصطلاحی است که برای لباس نظامی استفاده می‌شود. این لباس فرم از پنبه، پشم، مخلوط پشم پنبه و همچنین مخلوط‌های مصنوعی ساخته شده است.

در این مقاله قصد داریم توضیح دهیم که چه لباس‌هایی نظامی نامیده می‌شوند و از چه پارچه‌های برای ایجاد آنها استفاده می‌شود.

پارچه نظامی 3

لباس نظامی از چه پارچه‌ای ساخته شده است؟

این بستگی به منطقه جهانی دارد که در آن مستقر شده اید. انگلیسی‌ها دریافتند که خاکیس‌های پنبه در هند عالی هستند اما وقتی به آفریقای جنوبی رفتند، پنبه ماده‌ای ناکارآمد در آن آب و هوا بود.

انگلیسی‌ها لباس نظامی سربازان خود را هنگام اعزامشان به این قاره به پوششی پشمی تغییر دادند. آمریکا برای ارتش خود از گره پنبه‌های سنگین برای دهه‌ها استفاده می‌کرد. این نوع پنبه‌، سنگین و بسیار گرم است و اگر مرطوب  بشود مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا خشک شود.

اواسط قرن بیستم پوشش نظامیان به الیاف مصنوعی سبکتر تغییر کرد. اما این مواد نیز دارای اشکالاتی بودند و اجرای دستورات و انجام خدمت را دشوار می‌کردند.

مواد مصنوعی نیز مانند نمونه‌های پنبه‌ای قدیمی، داغ بودند و عرق را جذب نمی‌کردند. همچنین این مواد نور مادون قرمز را منعکس می‌کردند و مانع از استتار نظامیان می‌شدند.

سرانجام ارتش راه حل را یافت. آنها پنبه و نایلون را با هم مخلوط کردند. این ترکیب اجازه حرکت بیشتری را به سربازان می‌داد. بعلاوه ترکیب پنبه نایلونی سبکتر هم بود. اگرچه که اعمال رنگ‌های استتاری بر روی این مواد دشوارتر بود.

طراحی لباس‌ها همیشه در حال تغییر می‌باشد. ارتش اخیراً پارچه پلی استر را به یونیفرم‌های خود اضافه کرده است.

چه چیز پارچه نظامی نامیده می‌شود؟

ماده اولیه پارچه نظامیان،  متفاوت از پارچه‌های موجود در بازار نیست. در واقع ماده اولیه پارچه‌های نظامی می‌تواند پنبه‌ای، مخلوط پنبه، پلی استر مصنوعی و غیره باشد. اما اگر می‌خواهید لباس فرم‌های نظامی را به شکل صحیح صدا کنید، حداقل دوازده اسم مختلف برای هر قوای ارتشی وجود دارد.

خاکیس نام مشهوری است و به سبک خاصی از لباس فرم اشاره دارد. دو یونیفرم ممکن است از یک نوع پارچه نظامی ساخته شده باشند اما به دلیل شکل خاص آن یونیفرم و اینکه هر لباس هدف خاصی را دنبال می‌کند، نام‌های مختلفی می‌گیرند.

برای نیروی دریایی، لباس‌های سفید خدمات به دلیل داشتن یقه بالا، چوکر نامیده می‌شوند. تفنگداران دریایی نیز دارای سه نوع لباس فرم به نام‌های field، dress و service هستند.

هر شاخه نظامی نامی خاص بر روی هر یک از لباس‌های خود می‌گذارد. برای بدست آوردن لیست کامل این اسامی، میتوانید با یکی از اعضای آن گروه که در آن شاخه خدمت می‌کند صحبت کنید.

مجوز پارچه‌های نظامی

برای فهمیدن اینکه مجوز پارچه نظامی چیست، باید درک کنید که اصطلاح مجوز، وقتی در زمینه پوشش نظامی استفاده می‌شود، چه معنی می‌دهد. بطور ساده کلمه مجوز در این حوزه، به معنای اجازه دادن به یک طرف برای تولید یا فروش یک محصول خاص، تحت شرایط ویژه‌ای است.

پارچه‌های مجاز ارتشی معمولاً از پنبه ۱۰۰% ساخته می‌شوند و عرض آن‌ها ۴۴ اینچ است. علاوه بر این، یک طرح نظامی نیز به آن‌ها اضافه می‌شود، اگرچه که این طرح لزوماً به رنگ همان لباس نظامی نیست.

 

پارچه نظامی 2

 

فروشگاه‌های پارچه نظامی

تعیین تمامی مکان‌هایی که شما میتوانید در آن‌ها پارچه نظامی را بیابید بسیار دشوار است زیرا این لیست بسیار طولانی است و طیف گسترده‌ای از مکان‌ها را در بر می‌گیرد. نقطه شروع مناسب برای جستجوی این نوع پارچه می‌تواند مغازه‌های پارچه فروشی در نزدیکی محل زندگیتان باشد.

این مغازه‌ها باید این نوع پارچه را در انبار داشته باشند یا بتوانند آن را برای شما سفارش دهند. فروشگاه‌های بزرگ پارچه محلی نیز، به همین صورت عمل میکنند. آنها همیشه در تلاشند تا مشتری‌های خود را راضی نگهدارند، بنابراین فراهم کردن پارچه نظامی نباید دردسر بزرگی برایشان ایجاد کند.

مکان‌های بعدی مورد پیشنهاد ما برای خرید، فروشگاه‌های بسیار بزرگ و ملی هستند.

Target، Walmart، Michael’s، Hobby Lobby منابع خوبی هستند و خدمات مناسبی را ارائه می‌دهند.

علاوه بر تمام موارد بالا، فروشگاه‌های پارچه آنلاین زیادی وجود دارند که این مواد را ذخیره کرده و با قیمت مناسب به فروش می‌رسانند. تنها تفاوت این فروشگاه‌های آنلاین در حداقل قیمت خرید و حداقل میزان سفارش خواهد بود.

کلام آخر

مواد اصلی پارچه‌های نظامی، بهترین‌ها در جهان نیستند. همچنین ماده اصلی پارچه‌های نظامی در سراسر جهان یکسان نیست و بسته به هر منطقه‌ای متفاوت است .تا سالیان طولانی، لباس‌های نظامی باعث ناراحتی سربازان می‌شدند. در حال حاضر ارتش بطور پیوسته لباس‌ها را اصلاح میکند و آن‌ها را بهبود می‌بخشد و قصد ندارد تا با پوشاندن لباس‌های آزار دهنده به سربازان، آن‌ها را تنبیه کند.

 

 

در دهه‌های گذشته، آنها توانستند مواد اولیه پارچه‌های نظامی را به روز و سازگار کنند تا پاسخگوی خواسته واحدهای نظامی در نقاط مختلف جهان باشند. شما نیز می‌توانید این پارچه‌ها را از طریق فروشگاه‌های پارچه محل خود بخرید و از خرید خود لذت ببرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *