پارچه پوشاک

انواع پارچه پیراهن

پارچه پیراهن

پیراهن از جمله البسه‌ای است که بسته به انتخاب شما و مکانی که می‌خواهید در آن حضور یابید، می‌تواند ظاهر شما را رسمی و یا اسپرت نشان دهد. برای انتخاب پیراهن، ضخامت و جنس پارچه پیراهنی از اهمیت خاصی برخوردار است، چرا که مشخص کننده میزان کیفیت محصول خریداری شده توسط شماست.  معمولا پارچه‌های پیراهنی از جنس پنبه هستند، اما می‌تواند ترکیب پنبه و پلی استر نیز باشد. این مقاله برای کسانی است که می‌خواهند شناختی نسبی از انواع پارچه پیراهن داشته باشند.

انواع پارچه پیراهن

پارچه پیراهن آکسفورد

پارچه آکسفورد با اینکه نرم و راحت است، اما ضخیم‌ترین پارچه پیراهنی محسوب می‌شود. بافت این پارچه بافت سبدی است، بدین معنی که تاروپود پارچه مانند بافت یک سبد از میان یکدیگر عبور می‌کنند. این نوع بافت به اندازه‌ای خاص است که مشخصه پارچه آکسفورد محسوب می‌شود. این نوع پارچه معمولا برای پیراهن‌های اسپرت و یا غیر رسمی به کار می‌رود.

پارچه آکسفورد خود به چند نوع تقسیم می‌شود که ما در اینجا فقط به دو نوع پر کاربرد آن اشاره می‌کنیم:

پارچه آکسفورد رویال

بافت ریزتری نسبت به آکسفورد کلاسیک دارد و توصیه می‌شود با کت و شلوار و کراوات ست شود. تناسب این ترکیب به اندازه‌ای است که چشم‌ها به شما خیره خواهند شد.

پارچه آکسفورد پین پوینت

ضخامت کمتر آن نسبت به پارچه آکسفورد کلاسیک به دلیل استفاده از نخ ظریف‌تر است. این ظرافت به پارچه لطافت و رسمیت بخشیده که می‌شود برای قرارهای رسمی آن را به کار برد.

پارچه پیراهنی پوپلین

اگر از آن دسته آدم‌هایی هستید که ترجیح می‌دهید ظاهری اسپرت داشته باشید تا رسمی، پیشنهاد ما به شما پارچه پوپلین است. این پارچه در رنگ‌های متنوع تولید شده و بسیار نرم و راحت است.

پارچه پیراهنی جناغی

جنس این پارچه از پنبه است. نوع بافت این پارچه به گونه‌ای است که دارای عمق است، یعنی خطوط بافت مورب این پارچه در هر اینچ با تغییر جهت، این عمق را ایجاد کرده و به بافت پارچه تراکم بخشیده است. پیراهن‌های دوخته شده از پارچه جناغی مناسب محیط‌های رسمی و ست رسمی می‌باشد.

پارچه پیراهنی ماهوت

بافت پارچه به گونه‌ای است که ظاهری راه راه پیدا کرده است. این پارچه از نظر ظاهر در میان انواع پارچه پیراهنی شبیه‌ترین پارچه به پوپلین است و برای رسمیت بخشیدن به ظاهر فرد مناسب است.

پارچه پیراهنی تترون

محبوب‌ترین پارچه در میان پارچه‌های پیراهنی، پارچه تترون می‌باشد. پارچه تترون ایرانی یکی از بهترین گزینه‌ها برای پیراهن با دوخت کلاسیک می‌باشد. پارچه پیراهنی تترون دارای انواع مختلفی است که به توضیحی مختصر درباره آنها خواهیم داد:

پارچه تترون آکسفورد

از ویژگی‌های این پارچه می‌توان به لختی، تنوع در رنگ‌بندی و طراحی بافت چهار خانه آن اشاره کرد.

در حالی که امروزه کارخانجات ایرانی این پارچه را تولید می‌کنند، اما در گذشته و برای اولین بار این پارچه از تایلند و با نام تجاری TTI وارد بازار ایران شد.

برای افراد اسپرت پوش این پارچه یکی از بهترین گزینه‌ها خواهد بود.

پارچه پیراهن تترون فلورا

همانند تترون آکسفورد، تترون فلورا نیز از تایلند به ایران آمد. تترون فلورا پارچه خنکی حساب می‌شود و دلیل آن استفاده از ۳۵ درصد پینه در بافت آن است. در میان انواع پارچه پیراهن تترون، دو نوع آکسفورد و فلورا از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار هستند.

پارچه پیراهن تترون کجراه

مبدا این پارچه مانند دیگر انواع پارچه پیراهن تترون، تایلند است. این پارچه در رنگ سفید و با بافت کج راه تولید می‌شود و بسیار خنک و لطیف می‌باشد.

پارچه تترون کجراه یکی از گزینه‌های اصلی مراکز برای دوخت یونیفرم است.

پارچه پیراهن تترون ژاپنی

تترون ژاپنی گران‌تر از دیگر انواع پارچه پیراهن تترون می‌باشد. دوام بالا از خصوصیات این پارچه بوده و مناسب برای دوخت پیراهن به سبک کلاسیک می‌باشد.

پارچه پیراهن راه راه

معمولا در پارچه‌های پیراهنی راه راه از یک راه سفید به همراه دیگر رنگ‌ها استفاده می‌شود، اما در مواردی دو رنگ غیر سفید به کار برده می‌شود.

پارچه پیراهنی برود کلوز

بافتی همانند پارچه پیراهنی پولین دارد. انسجام در بافت، ایستایی پیراهن بافته شده از این پارچه را بالا برده است.

پارچه پیراهنی دنیم

در عرف رایج به این نوع پارچه جین گفته می‌شود، اما این پارچه نسبت به جین متفاوت است. پارچه دنیم سبک‌تر، منعطف‌تر و لطیف‌تر است.

پارچه پیراهنی ژاکارد

زادگاه این پارچه همان طور که از اسمش پیداست، فرانسه می‌باشد. محصول ترکیب ابریشم و پلی استر بوده و نسبت به دیگر انواع پارچه پیراهن پایداری و ثبات بالاتری دارد. ویژگی دیگر این پارچه قابلیت کشسانی آن است.

پارچه پیراهن فلانل

به دلیل این که از پنبه و پشم تولید می‌شود، نسبت به دیگر انواع پارچه پیراهن گرم‌تر است و مناسب برای پاییز و زمستان می‌باشد.

پارچه پیراهن ملانژ

بافت نرم و لطیف آن به دلیل جنس پنبه‌ای آن است. ظاهر شیک آن نیز مناسب ست رسمی می‌باشد.

دیگر پارچه‌های رسمی پیراهن

از پنبه سفید بوده و فقط مناسب برای ست کردن با کراوات مشکی می‌باشد و در دیگر انواع ست یک وصله ناجور محسوب می‌شود.

انواع پارچه پیراهن_1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *