پارچه پوشاک, دسته‌بندی نشده, نقد و بررسی پارچه‌ها

انواع پارچه‌های هندی

پارچه‌های هندی

لباس‌های سنتی هندی به خاطر ظاهر چشمگیر و جذابی که دارند، همیشه محبوب بوده‌اند. پارچه‌های هندی علاوه بر زیبا بودن، در تناسب کامل با آب و هوای کشور هند است؛ از این رو مناطق مختلف هند از پارچه‌های متفاوتی استفاده می‌کنند. در ادامه، مطالبی برای آشنایی با پارچه لباس هندی در مناطق مختلف این کشور آمده است.

توضیحاتی کلی درباره پارچه‎های هندی

بافت پارچه لباس هندی اغلب رنگارنگ است و پارچه‎ها با گلدوزی‎های بسیار پیچیده‎ای تزئین می‎شوند. طرح‎های نقش بسته روی پارچه‎های هر منطقه از کشور هند، به گونه‎ای درباره میراث فرهنگی آن مناطق صحبت می‎کند. امروزه به دلیل پیشرفت هند در صنعت مد و لباس، پارچه لباس هندی به صورت مدرن‎تری به کار گرفته می‌شود و از این پارچه‎‌های سنتی می‎توان برای دوخت لباس‏های متنوع‎تری استفاده کرد.

مزیت‌های پارچه‎‌های سنتی هند

از مزیت‌های پارچه لباس هندی، تنوع رنگ و طرح، فرآیند تولید سازگار با محیط زیست و گلدوزی‌های زیبای روی این پارچه‌ها است.

انواع پارچه لباس هندی

 کانتا

این نوع پارچه را از روی کوک‌هایی که در سراسر آن کار می‌شود، می‌توان تشخیص داد. از کانتا اغلب در دوخت ساری‌هایی که رنگ روشن دارند، استفاده می‌شود. گلدوزی‌های روی این پارچه‌ها اغلب به شکل گل، فیل و پرندگان است. درواقع کانتا، همان ساری بنگالی است.

پاتولا

پارچه‌ی پاتولا گجراتی را اغلب از روی رنگ و طرح آن‌ها که معمولا شبیه اشکال هندسی است، می‌شناسند. این نوع پارچه‌ها دو رو هستند و می‌توان از دو طرف آن استفاده کرد، زیرا طرح روی دو طرف پارچه یکی است.

  گجراتی Ajrakh و Dhamadka

این پارچه‌ها طرح‎های باشکوهی دارند. طرح این نوع پارچه‎‌ها هم مانند پاتولا، شبیه اشکال هندسی است و قسمت‎های داخلی و وسط پارچه با اشکالی مانند نقطه، گل و برگ تزئین می‌شود. برخلاف سایر روش‌های تولید پارچه، برای تولید این نوع  باید ۱۳ مرحله‌ی دشوار را پشت سر گذاشت.

 پولکاری

این نوع پارچه هندی زیبایی خاصی دارد و به همین دلیل پولکاری نام گرفته است. تولید پولکاری  مانند بسیاری دیگر از صنایع دستی هند در ابتدا به عنوان یک هنر خانگی شروع شد. در پنجاب معمولا از این پارچه برای شرکت در مراسم‌ها استفاده می‌شود.

انواع پارچه‌های هندی_1

مادوبانی

این پارچه درواقع یک اثر هنری است. در گذشته مادوبانی نام یک سنت نقاشی بوده است. طرح‌هایی که روی این پارچه لباس هندی کار می‌شود، معمولا الهام گرفته از اساطیر، الگوهای هندسی و گل‌ها هستند. این سبک غنی طراحی، ابتدا در «بیهار» شکل گرفت و در حال حاضر علاوه بر نقاشی، در طراحی ساری‌ها هم یافت می‌شود.

 کاسوتی

تنها رشته‌ی هنری موجود در «کارناتاکا»، کاسوتی است. در این پارچه از انواع و اقسام کوک‎‌ها برای به تصویر درآوردن فیل‌ها، شکل‌های هندسی، گل‌ها، درختان و معابد استفاده می‌شود. کاسوتی برای افرادی که لباس‌های رنگارنگ و رنگ‌های روشن می‌پسندند، مناسب است.

 کاشیدا

طرح‌های روی پارچه‌های کاشیدا، کوه‌های پوشیده از برف، رودهای جوشان، برگ درختان چنار و در کل زیبایی‎های کشمیر را به تصویر می‎کشند.

طرح پارچه‌های کاشیدا در ابتدا فقط روی شال‌ها به کار میرفت، اما امروزه طرح‎‌های کاشیدا در انواع مختلف لباس‎ها مانند ژاکت، کت و لباس‎های دیگر دیده می‎شود. کاشیدا نامی است که به آثاری مانند زلاک‎دوزی (قلاب دوزی)، واتا چیکان (دوخت دکمه‌ای) و دو روخا (تزئینات جانبی مضاعف) داده می‌شود.

اگرچه در گذشته پارچه‌های کاشیدا از پشم ساخته می‌شدند، اما امروزه اغلب روی پارچه‌های نخی و مصنوعی هم می‌توان طرح‌های کاشیدا را پیاده کرد؛ بنابراین کاشید فقط مخصوص لباس‌های زمستانی نیست.

جمع‌بندی

لباس‌های زیبایی که زنان هندی می‌پوشند، جذابیت عجیبی دارند و این جذابیت به پارچه به کار رفته در این لباس‌ها مربوط می‌شود. پارچه لباس هندی انواع مختلفی دارد و افراد با توجه به نوع لباسی که می‌خواهند بدوزند، از میان گزینه‌های متنوع، مطلوب‌ترین آن‌ها را انتخاب می‌کنند.

انواع پارچه‌های هندی_2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *