دسته‌بندی نشده

پارچه دورس

پارچه دورس1

پارچه دورس را با کمک دستگاه‌های بافندگی گرد باف می‌بافند. نوع بافت این پارچه از سایر پارچه‌ها ضخیم‌تر است. ضخامت موجود در دورس به دلیل تراکم بالایی است که این پارچه دارد. برای بافت این پارچه از دو نخ استفاده می‌شود که نخ تار قسمت سطح دورس را تشکیل می‌دهد و نخ پود در قسمت زیر قرار می‌گیرد.

معمولاً این نخ‌های مورداستفاده در تولید پارچه دورس از جنس پنبه است. البته دورس‌های دیگری هستند که با کمک سه نخ بافته می‌شوند. این دو نوع دورس در بازار به‌خوبی یافت می‌شود. این نوع پارچه‌ها به دلیل بافت ضخیمی که دارند برای لباس‌های پاییز و زمستان بسیار مناسب هستند. درواقع دورس یک نوع پارچه تریکویی است اما کمی ضخیم‌تر و مستحکم‌تر است

ریشه کلمه دورس

کلمه دورس برگرفته از نام یک نوع گیاه است که از نام آن برای تولید این پارچه استفاده می‌شود. این گیاه یک گیاه سمی است و نام آن خربق است. تخم این گیاه به شوکران معروف است و استفاده از آن باعث ایجاد یک حس سرخوشی و جنون می‌شود. این گیاه به دورس تفتی نیز معروف است زیرا اولین بار در شهر تفت کاشته شده است.

پارچه دورس2

دورس از چه چیزی ساخته‌شده است

متداول‌ترین نوع ماده مصنوعی که دورس از آن ساخته می‌شود، پلی‌استر است، اما بسته به نوع پارچه‌ها می‌توان از نایلون و انواع دیگر پلی‌آمیدها نیز استفاده کرد. ازنظر ارزش ظاهری، این ممکن است به‌اندازه پارچه‌های طبیعی سازگار با محیط‌زیست نباشد اما لازم به ذکر است که در طول فرآیند تولید ریز الیاف پلی‌استر، از هیچ‌گونه سموم دفع آفات استفاده نمی‌شود و روش‌های رنگ‌آمیزی نیازی به آب ندارند که منجر به هدر رفت کمتری می‌شود.

در مقایسه، مقدار زیادی آب در فرآیند رنگ‌آمیزی پنبه موردنیاز است. تولیدکنندگان بسته به نوع تولید الیاف، انواع، اندازه‌ها و طول‌ها، اشکال مختلف الیاف را تغییر داده و ترکیب تازه‌ای را تولید می‌کنند تا از ویژگی‌های خاص پارچه دورس استفاده کنند. به‌عنوان‌مثال با استفاده از انواع خاصی از الیاف می‌توانند پارچه‌ای تولید کنند که آب را جذب می‌کند و به یک پارچه نرم تبدیل می‌شود.

کاربرد پارچه دورس چیست

دورس دارای انبوهی از خواص مطلوب است که آن را برای طیف وسیعی از محصولات مفید می‌کند.

 • بهترین کاربرد این پارچه، پاک کردن سطوح مختلف از هرگونه میکروب و باکتری است. در طول فرآیند تولید، الیاف شکافته می‌شوند که باعث می‌شود آن‌ها در جمع‌آوری و به دام انداختن آلودگی بسیار مؤثر باشند. در کنار این، دورس‌ها همچنین می‌توانند باکتری‌ها و ویروس‌ها را از اکثر سطوح جذب و صید کنند. عوامل بیماری‌زا از مواد آلی تغذیه می‌کنند، بنابراین کیفیت مصنوعی پارچه‌های دورس به این معنی است که می‌توانند به‌طور مؤثری باکتری‌ها را بگیرد و از بین ببرد. این باعث می‌شود که میکروب‌ها و بیماری‌ها در آشپزخانه‌ها، بیمارستان‌ها و هر جای دیگری که استفاده می‌شود پخش نشود.
 • کیفیت جذب آب همچنین دورس را به گزینه‌ای محبوب در تولید لباس ورزشی تبدیل می‌کند. ماهیت پارچه به این معنی است که رطوبت را از بدن استفاده‌کنندگان از لباس از بین می‌برد و آن‌ها را باوجود تعریق خنک و خشک نگه می‌دارد. بسیار کشسان بودن دورس به این معنی است که لباس می‌تواند هم راحت و هم بادوام باشد.
 • برخلاف دورس‌ ریزبافت دورس دیگری وجود دارد که دارای بافت درشت است که کاربردهای زیادی دارد. وقتی‌که دورس با بافت درشت برای لباس یا مبلمان معمولی استفاده می‌شود، الیاف شکافته نمی‌شوند زیرا نیازی به جذب آب نیست و بسیار نرم و راحت است. می‌توان از آن‌ها برای مصارف سخت استفاده کرد اما دورس‌های نرم برای لباس‌هایی مانند کت یا دامن بسیار مناسب است.
 • یکی از متداول‌ترین کاربردهای پارچه دورس در تمیز کردن است. مخصوصاً این پارچه توانایی نگه‌داشتن تا هفت برابر وزن خود آب را دارد.
 • پارچه دورس با بافت ریز به این معنی است که ساینده نیست، بنابراین حتی در صورت استفاده با محلول‌های تمیزکننده به هیچ سطحی آسیب نمی‌رساند.
 • از دیگر کاربردهای دورس می‌توان برای تولید و دوخت سویشرت‌های بچه‌گانه، سویشرت‌های مناسب آقایان و بانوان، شلوارهای مردانه و لباس‌های ورزشی و گرم‌کن‌های مردانه و زنانه اشاره کرد.

انواع بافت پارچه دورس

بافت دورس از دو نوع اصلی تشکیل‌شده است. بافت صاف و بافت اسپلیت انواع بافتی است که برای تولید دورس استفاده می‌شود.

دورس بافت اسپلیت

دورس اسپلیت توسط الیافی که در تولید تقسیم می‌شوند، ساخته می‌شود. این باعث افزایش سطح می‌شود و درنتیجه پارچه می‌تواند آب بیشتری را جذب کند. هزاران حلقه کوچک در شکاف نخ‌ها وجود دارد که برای برداشتن ذرات ریز خاک بدون ایجاد خش بر روی صفحه مناسب است.

دورس بافت صاف یا تخت

پارچه‌های دورس تخت یا صاف برای تمیز کردن یا لباس ورزشی ساخته نشده است، زیرا نیمی از قابلیت جذب رطوبت در دورس بافت اسپلیت قرار دارد. برای پی بردن به تفاوت این دوپارچه و تشخیص این دو نوع دورس از هم کافی است که بر روی سطح پارچه دست بکشید. اگر هنگام دست کشیدن بر روی پارچه متوجه شوید که بافت شکافته می‌شود و الیاف به پوست می‌چسبد پارچه از نوع دورس صاف یا تخت است.

مزایای پارچه دورس

مانند همه محصولات، دورس دارای مزایای بسیار زیادی است که سبب محبوبیت این پارچه برای تولیدکنندگان لباس‌های ورزشی مردانه و زنانه شده است. انعطاف‌پذیری دورس آن را به یک محصول کاملاً متنوع و درنتیجه بسیار پرسود تبدیل می‌کند که می‌تواند متناسب با نیازهای شما سازگار باشد. ازجمله ویژگی‌های مهم این پارچه عبارت‌اند از:

 • غیر ساینده
 • بهداشتی
 • بادوام
 • دارای لمس نرم
 • دارای مواد شیمیایی ضد باکتری
 • وزن سبک
 • در صورت مراقبت صحیح عمر طولانی‌مدت

پارچه دورس3

انواع پارچه دورس

این نوع پارچه‌ها را در سه سبک مختلف تولید می‌کنند و انواع پارچه دورس را تشکیل می‌دهد. دورس سه نخ، دورس گلکسی و دورس گلکسی پشت کج‌راه انواع دورس است. هر یک از آن‌ها کاربرد متفاوتی دارد.

دورس سه نخ

این نوع پارچه را با بافت‌های ضخیم و نازک تولید می‌کنند. این امر باعث می‌شود تا برای هر نوع لباسی مناسب باشد. به‌طورمعمول از دورس سه نخ برای تولید پوشاک زمستانی استفاده می‌شود. هم‌چنین این پارچه برای تولید لباس‌های ورزشی بسیار مناسب است.

دورس گلکسی

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های پارچه دورس سه نخ با دورس گلکسی در نوع الیافی است که در پشت پارچه به‌کاررفته است. معمولاً در پشت دورس سه نخ از پنبه و برای پشت دورس گلکسی از فلامنت استفاده‌شده است. این نوع دورس بیشتر در رنگ‌های روشن تولید می‌شود بنابراین برای لباس‌های کودکان بسیار مناسب است.

دورس گلکسی پشت کج‌راه

همان‌طور که از اسم این پارچه مشخص است بافت پشت پارچه به‌صورت کج است. این نوع دورس محبوب‌ترین نوع در بین طرفداران است. تنوع رنگ‌بندی پارچه‌های دورس گلکسی پشت کج‌راه بسیار زیاد است. از این نوع پارچه برای تولید انواع سویشرت‌ها و شلوارهای اسلش استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *