دسته‌بندی نشده

پارچه دنیم

پارچه دنیم2

این پارچه بسیار محکم و از جنس پنبه است که در آن پود از زیر دو یا چند نخ تار عبور می‌کند. این نوع بافت یک نوار مورب را تولید می‌کند که آن را از کرباس پنبه‌ای متمایز می‌کند. امروزه به پارچه‌های دنیم نیز جین می‌گویند. شایع‌ترین پارچه دنیم، دنیم نیلی است که در آن از نخ تاب‌دار استفاده‌شده است و نخ پود در بافت آن سفید است.

در تولید این پارچه از نخ‌های تار آبی‌رنگ و در طرف دیگر آن از نخ‌های سفید استفاده می‌شود. این امر باعث می‌شود که روی پارچه دنیم آبی و از داخل سفید باشد. انواع مختلفی از رنگ‌های خاکستری کمرنگ تا سیاه برای دنیم وجود دارد. نخ‌های تار پارچه در سمت پشت پارچه برجسته است.

تاریخچه پارچه دنیم

دنیم اولین بار در شهر نیمس فرانسه تولید شد و در اصل سرژ نیمس نامیده می‌شود. کلمه دنیم یک محاوره انگلیسی در اصطلاح فرانسوی است. دنیم یا جین در ایالات‌متحده در زمان طلافروشی در سال ۱۸۵۳ مشهور شد.

زمانی که لوی اشتراوس در سانفرانسیسکو مغازه‌ای را باز کرد که کالاهای خود را به همراه دکمه‌ها، نخ‌ها و پارچه‌های کرباس مخصوص چادرها بفروشد او شروع به ساخت شلوار بادوام برای معدنچیان با جیب‌های بزرگ برای ذخیره طلا کرد. جیکوب دیویس یکی از مشتریان اشتراوس بود و پرچ‌های مسی را به درزها و گوشه‌های جیب اضافه کرد و به آن قدرت افزود.

دیوید و اشتراوس شلوار را به ثبت رساندند و اشتراوس تولید و بازاریابی گسترده پارچه دنیم را آغاز کرد و کمک کرد تا از چیزی که فقط مردان شاغل می‌پوشند آن را به یک پارچه اصلی در مد تبدیل کند.

پارچه دنیم امروزی

پارچه دنیم از دهه ۱۸۵۰ در شلوار جین و سایر پوشاک همچنان مورداستفاده قرارگرفته است. باگذشت زمان، تولیدکنندگان منسوجات از این پارچه برای شروع تولیدات خود استفاده کردند. این روزها حتی می‌توانید از این پارچه بادوام و زیبا برای آرایه‌گری منزل استفاده کنید. درحالی‌که تولید این پارچه آبی در زمان محدودی در ایالات‌متحده رواج پیدا کرد، در اواخر قرن بیستم تولید دنیم به خارج از کشور منتقل شد. پارچه دنیم در حال حاضر تنوع زیادی دارد و طراحان امروزی آن را با سایر پارچه‌ها و سبک‌های مدرن ترکیب کرده و یک سبک متفاوت از لباس را ایجاد می‌کنند زیرا طراحان با تب‌وتاب زیادی برای توسعه آخرین روند مد دنیم کار می‌کنند. درعین‌حال پارچه دنیم نه‌تنها درگذشته بلکه در جوامع امروزی بسیار محبوب است. علاقه جهانی به دنیم همچنان زیاد است و به‌احتمال‌زیاد تا زمانی که پنبه به‌عنوان‌یک محصول عمده پارچه‌ای باقی می‌ماند، این پارچه همچنان تولید می‌شود.

پارچه دنیم1

پارچه دنیم چگونه ساخته می‌شود

چند مرحله وجود دارد که در تولید محصولات نهایی پارچه دنیم به اوج خود می‌رسد:

کشت پنبه

فرآیند تولید دنیم با کشت گیاه پنبه آغاز می‌شود. به‌عنوان‌یک اقدام محافظتی، این گیاه در هنگام رشد یک گلوله الیاف ضخیم در اطراف دانه‌های سیاه کوچک خود ایجاد می‌کند. پس از رشد پنبه‌ها افراد می‌توانند این الیاف را جمع‌آوری کنند و پنبه را از دانه‌های آن‌ها جدا کنند و برای تولید پارچه دنیم آماده شوند.

پردازش به نخ

تولیدکنندگان الیاف پنبه تمیز را شانه کرده و رشته‌های نازک و طولانی می‌سازند. سپس، آن‌ها را با استفاده از یک ماشین صنعتی به نخ تبدیل می‌کنند. در طول این فرآیند، انواع شستشوها، رنگ‌ها یا روش‌های لازم که برای تولید پارچه دنیم نیاز است اعمال می‌شود که ویژگی محصول نهایی دنیم را تشکیل می‌دهد. پس از برداشتن الیاف پنبه و تاباندن نخ، نخ‌ها رنگ می‌شوند.

دستگاه تولید پارچه

دستگاه بافندگی شاتل چیزی را تولید می‌کند که پارچه دنیم نامیده می‌شود. ریسمان پود را به‌صورت رفت‌وبرگشت از نخ‌های تار عبور داده و هیچ‌گونه شکافی در پود به‌وجود نمی‌آورد. این باعث ایجاد پارچه بسیار صاف و محکم می‌شود.

دستگاه بافندگی پرتابه، دنیم غیر سلتگی تولید می‌کند زیرا برای هر ردیف یک نخ تار وجود دارد و در سراسر آن تار وجود ندارد. این دستگاه پارچه ظریف‌تری تولید می‌کند که برای جلوگیری از پاره شدن باید دوخته شود.

تولید نهایی

نخ پنبه‌ای تولیدشده و آن را به سبک دنیم بارنگ‌های مخصوص رنگ می‌کنند. شلوار جین و پارچه دنیم اغلب به رنگ نیلی است و آن را به رنگ آبی کلاسیک برای دنیم طراحی کردند. جین پنبه‌ای یا روی دستگاه بافندگی شاتل یا بافنده بافته می‌شود. این پارچه به‌طورکلی در طی یک فرایند پیچیده تولید می‌شود که می‌تواند توسط خیاط خریداری شود و به شکل محصولات نهایی مصرفی درآید.

پارچه دنیم3

انواع مختلف پارچه دنیم

برای راحتی و جلب بیشتر مشتری، پارچه دنیم را به‌صورت مختلف و رنگ‌های متفاوت تولید می‌کنند. هر یک از انواع این پارچه به سبکی متفاوت تولید می‌شود. در ادامه با انواع پارچه دنیم آشنا می‌شوید.

دنیم نیلی

دنیم نیلی بارنگ‌آمیزی نخ‌های تار بارنگ نیلی به دست می‌آید و از نخ‌های سفید به‌عنوان پود استفاده می‌شود. درنتیجه، بیشتر شلوارهای جین و یا پارچه‌های دنیم از سمت روی کار آبی‌رنگ هستند، زیرا پارچه دنیم رو به تاب است و فضای داخلی آن آبی روشن‌تر و تقریباً سفید است.

دنیم کش

دنیم کش نوع دیگری از پارچه دنیم است که برای تولید آن از نخ‌های الاستیکی استفاده می‌شود تا هنگام استفاده این پارچه کمی کش آید. در تولید نهایی، یکپارچه انعطاف‌پذیر ساخته می‌شود. این نوع پارچه برای لباس‌های جذب مانند شلوارهای جین‌ تنگ بسیار مناسب است.

دنیم چروک

این نوع پارچه به‌گونه‌ای تولیدشده است که ظاهری چروکیده دارد. پارچه دنیم چروک پارچه‌ای است که با بافتن نخ‌های پود پیچ‌خورده تولید می‌شود و هنگام شستشو جمع می‌شود. برای چروک بیشتر می‌توان آن را با سنگ شست و به آن رنگ سفید اضافه کرد.

دنیم اسید شویی

برای تولید دنیم اسید شویی آن را بعد از تولید در ماشین‌های لباس‌شویی بزرگ قرار می‌دهند و این پارچه را با کلر و سنگ پوکه می‌شویند تا ظاهری سنگ‌شور ایجاد شود.

دنیم خام

دنیم خام یا خشک پارچه‌ای است که بعد از رنگ‌آمیزی شسته نمی‌شود. این باعث ایجاد بافتی خشن و سخت می‌شود. این نوع پارچه دنیم دارای آبرفت زیادی است و باید در هنگام خرید این پارچه به این نکته توجه کنید.

اگر علاقه‌مندان به دنیم خام مایل دارند بهتر است که آن را نشویند و می‌توانند برای از بین بردن میکروب‌ها و باکتری‌ها، یک‌شب پارچه دنیم را در فریزر قرار دهند. دنیم خام بسیار خشک است و چندین هفته زمان لازم دارد تا از حالت خشکی خود خارج شود.

دنیم مدرن

اکثر انواع پارچه‌های دنیم اصلاح‌شده هستند و فرآیند شستشو است که منجر به تولید پارچه دنیم مدرن می‌شود. درحالی‌که دنیم مدرن نرم‌تر است، اما از دوام کمی برخوردار است و به‌اندازه دنیم خام قابل‌استفاده نیست.

پلی دنیم

اصطلاح پلی دنیم به‌طور گسترده‌ای برای محصولات دنیم استفاده می‌شود که با ترکیبی از پنبه، پلی‌استر و هر تعداد الیاف مصنوعی دیگر ساخته می‌شوند. همراه با پلی‌استر، گاهی اوقات موادی مانند لیوسل و نایلون برای تولید محصولات دنیم به پنبه اضافه می‌شوند. برخی از متخصصان پارچه می‌گویند که پلی دنیم یک جین واقعی نیست.

 

پارچه دنیم5

پارچه دنیم چه کاربردی دارد

این محصول پنبه‌ای در چندین بخش استفاده می‌شود. بیشتر پارچه‌های دنیم در پوشاک استفاده می‌شود. نمونه‌هایی از اقلام پوشاک با پارچه دنیم عبارت‌اند از:

 • شلوار جین
 • دامن
 • پیراهن
 • بلوز
 • کت
 • جلیقه‌ها

از جین معمولاً در لوازمی مانند:

 • کفش
 • کمربندها
 • کیف پول
 • کلاه
 • لوازم‌خانگی

پارچه دنیم از کجا تولید می‌شود

طبق آمار جهانی، هند در حال حاضر بزرگ‌ترین تولیدکننده پنبه در جهان است. ایالات‌متحده از نزدیک این کشور آسیایی را پیگیری می‌کند و خود در رتبه دوم تولید پنبه است.

چین در رده سوم تولید پنبه قرار دارد. سال‌ها پیش چین با اختلاف زیادی بزرگ‌ترین تولیدکننده پنبه در جهان بود. این کشورها با تولید زیاد پنبه به تولید پارچه دنیم می‌پردازند.

تولید پارچه دنیم چقدر هزینه دارد

در میان پارچه‌های طبیعی ازجمله دنیم، پنبه یکی از ارزان‌ترین موارد این پارچه است؛ حتی ازلحاظ قیمت با الیاف مصنوعی ارزان‌قیمت مانند پلی‌استر و ریون قابل‌مقایسه نیست. ساخت نخ پنبه‌ای به‌صورت پارچه دنیم هزینه زیادی ندارد. این امر باعث شده است که پارچه دنیم را در محدوده متوسط ​​قیمت‌گذاری پارچه قرار دهند.

بااین‌حال، انواع خاصی از دنیم می‌تواند بسیار گران باشد. به‌عنوان‌مثال دنیم خام و ارگانیک بسیار گران‌قیمت هستند. هر خیاط می‌تواند برای خرید دنیم هزینه بیشتری کند. به‌طورکلی خیاط‌ها برای محصولات پنبه‌ای که به‌صورت پایدار و اخلاقی تولید می‌شوند، کمی بیشتر هزینه می‌کنند.

بااین‌وجود حمایت از شرکت‌های خوب، ارزش افزایش هزینه را دارد و مصرف‌کنندگان به‌طور فزاینده‌ای در جستجوی محصولات نساجی سالم و ارگانیک هستند که در درازمدت سود بیشتری به دست می‌آورد.

 

پارچه دنیم6

پارچه دنیم چه تأثیری بر محیط دارد

عوامل مختلفی می‌تواند بر نحوه تأثیر تولید دنیم بر محیط‌زیست تأثیر بگذارد:

 • پنبه به‌عنوان‌ یک فیبر طبیعی می‌تواند ماده‌ای غیر آلوده باشد؛ مانند همه محصولات گیاهی، پنبه نیز با سموم دفع آفات سمی و کودهای بالاتر تولید می‌شود.
 • بیشتر دنیم‌های موجود در بازار به مواد سمی آلوده است که می‌تواند به‌سلامتی شما آسیب برساند. علاوه بر این، استفاده از کودهای شیمیایی در فرآیند کشت پنبه، اکوسیستم‌ها را مسموم می‌کند و باعث ایجاد عوارض سلامتی در گیاهان، حیوانات و جمعیت‌های محلی می‌شود.
 • علاوه بر این، برخی از محصولات دنیم حاوی درصدی از پلی‌استر، نایلون یا سایر مواد نساجی مصنوعی است. تمام منسوجات غیر از پارچه‌های طبیعی از مواد شیمیایی یا مواد مصنوعی مشابه ایجاد شدند و این مواد سموم فوق‌العاده خطرناکی را در محیط آزاد می‌کنند. این سموم غالباً باعث ضرر به هورمون‌ها می‌شوند که باعث آسیب ژنتیکی مانند جهش پس از قرار گرفتن در معرض تابش هسته‌ای می‌شود.

روش‌های ساخت دنیم

به‌محض رسیدن مواد اولیه دنیم به کارخانه، ممکن است مواد شسته تصفیه‌شده یا در معرض هر نوع عوامل شیمیایی قرار بگیرند. در طی این فرآیند، کارگران انسانی ممکن است در معرض سموم موجود در هوا یا ترانس آن‌ها قرار بگیرند.

چگونه از پارچه دنیم مراقبت کنیم

از زمان ایجاد اولین جفت شلوار جین و پارچه دنیم برای معدنچیان طلا در زمان طلای کالیفرنیا، تغییرات شگرفی در عملکرد و طراحی لباس‌های دنیم رخ‌داده است. تحول در بازار شلوار جین و پارچه دنیم منجر به توسعه برخی از روش‌های منحصربه‌فرد و خلاقانه برای پردازش لباس‌های دنیم شده است.

در اصل، پارچه دنیم با تأکید اصلی بر دوام و عملی بودن به‌عنوان لباس کار به بازار عرضه می‌شود؛ اما وقتی‌که دنیم به‌عنوان پوشیدن لباس روزمره توسط مصرف‌کنندگان کشف و موردتوجه قرار گرفت، آن پارچه بسیار مد شد و فن‌های جدیدی برای تقویت لباس‌های دنیم و منحصربه‌فردتر شدن آن‌ها ایجاد شد.

این فن‌ها شامل شستشوی لباس، شستشوی پارچه با سنگ، شستشوی پارچه با سنگ و کلر، یخ شویی و شستشوی پارچه دنیم با آنزیم سلولاز است. اصولاً همه این فن‌ها شامل پردازش لباس در دستگاه‌های ماشین لباس‌شویی صنعتی دوار است.

 

پارچه دنیم4

روش شست و شوی پارچه دنیم

قبل از شستن پارچه دنیم یا لباس‌هایی از جنس دنیم خود اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل مراقبت را به‌دقت مشاهده کنید. بیشتر رنگ‌های نیلی می‌توانند در شستشو رنگ دهند و به پارچه‌ها و لباس‌های دیگر منتقل شوند، بنابراین مطمئن شوید که جین را بارنگ‌های مشابه یا به‌تنهایی در اولین شستشو در ماشین لباس‌شویی قرار می‌دهید.

جین را در یک چرخه متوسط ​​تا طبیعی در آب‌خنک بشویید. دنیم را می‌توان در خشک‌کن قرارداد و باید آن را با حرارت متوسط ​​خشک کرد. بااین‌حال، برای افزایش طول عمر پارچه دنیم، باید آن را خشک‌کنید و بسیار کم این نوع پارچه‌ها را بشویید.

چگونگی شست و شوی پارچه دنیم خشک و خام

اولین نسل شلوار جین نیلی که با پارچه‌های دنیم تولید می‌شدند هنگام خرید و استفاده برای اولین بار بسیار سفت و ناخوشایند بود. به همین دلیل فن‌های جذابی برای شست و شوی این نوع پارچه‌ها داده‌شده است. به‌طورمعمول پس از تولید پارچه، دنیم را به مواد خاکستری آغشته می‌کنند و با نشاسته و روان کننده می‌شویند. پس از شستن این پارچه‌ها کوچک می‌شوند و از حالت خشکی بیرون می‌آیند.

این روش باعث نرم شدن پارچه می‌شود و به‌غیراز این راه پردازش، راهی دیگر برای نرم کردن این نوع پارچه وجود ندارد. معمولاً مصرف‌کنندگان پارچه‌های دنیم تازه خریداری‌شده، آن را به خانه می‌برند و با شستن یک یا چند بار قبل از اولین دوخت، بافت آن‌ها را نرم می‌کنند.

پردازش پارچه دنیم با استفاده از همان سیستم پایه نهایی ادامه می‌یابد، اما پس از برش و دوخت، لباس‌های دنیم ممکن است تحت پردازش اضافی قرار گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *