دسته‌بندی نشده

پارچه چلوار

پارچه چلوار3

پارچه چلوار ، پارچه ای نخی کاملاً ابتدایی است که نوع ساخت آن متمایز و طبیعی است. ازآنجاکه چلوار از الیاف پنبه نسبی فرآوری شده است، سفیدرنگ است. پارچه معمولاً دارای ترکیبی از دانه‌های پنبه است که بافته می‌شود. الیاف طبیعی همان نخ‌هایی هستند که به پارچه قابلیت انعطاف‌پذیری را می‌دهند و این امکان را می‌دهد که تقریباً برای هر چیزی استفاده شود.

دوام پارچه چلوار بسیار بالا است و یکپارچه ارزان‌قیمت محسوب می‌شود و به‌راحتی می‌توان روی آن رنگ یا نوشته را چاپ کرد. پارچه چلوار کاربرد فراوانی دارد و در بسیاری از لباس‌ها و ملحفه‌ها استفاده می‌شود که اغلب به‌عنوان یکپارچه خنثی برای اعمال خلاقیت بر روی آن کاربرد دارد. بوم‌های هنرمندان، لباس‌های ماکت طراحان مد، پرده، روبالشی، وسایل و کیف فقط چند مورداستفاده از پارچه چلوار است.

پارچه چلوار از چه چیزی ساخته می‌شود

چلوار از الیاف پنبه بافته می‌شود و از محصولات پنبه‌ای کاملاً طبیعی ساخته می‌شود. به دلیل روش بافت چلوار، اغلب تکه‌های دانه پنبه در پارچه دیده می‌شود. این پارچه تمایل زیادی دارد که رنگ مایل به خاکستری یا خاکستری داشته باشد و آن را به یکپارچه مناسب برای رنگ‌آمیزی یا چاپ روی آن تبدیل کند.

پارچه چلوار3

 

پارچه چلوار چگونه ساخته می‌شود

چلوار پارچه‌ای است که بسیار ساده بافته می‌شود و از الیاف پنبه نیمه فرآوری شده و سفید نشده در ساخت آن استفاده می‌شود. چلوار پارچه‌ای با بافت درشت و خشن است، اما به‌اندازه پارچه دنیم یا کرباس بافت درشتی ندارد. چلوار بسیار محکم است، اما مقاومت آن به‌اندازه پارچه ماسلین نیست. چلوار به دلیل ماهیت بافت آن و رنگ طبیعی آن، معمولاً بسیار ارزان است. روند تولید پارچه چلوار در اصل همان روند ساخت پارچه نخی است، اما قبل از پردازش کامل پنبه روند ساخت متوقف می‌شود.

کارخانه‌های نساجی پنبه خام را به‌صورت بسته‌ای دریافت می‌کنند و معمولاً آن‌ها را به‌صورت مرحله‌ای فرآوری می‌کنند. متخصصان ابتدا الیاف را به یک راستا می‌کشند و ناخالصی‌ها را از بین می‌برند. آن‌ها الیاف را صاف می‌کنند، الیاف را می‌چرخانند تا تقویت شوند و سپس دوره بافت را آغاز می‌کنند. این پارچه با استفاده از یک بافت ساده ایجاد می‌شود که نخ‌های طولی (تار) را از روی نخ‌های ضربدری (تار) عبور می‌دهد و به‌طور متناوب هر ردیف را تشکیل می‌دهد.

موارد مصرف پارچه چلوار

چلوار شاید یکی از متنوع‌ترین پارچه‌هایی است که امروزه مورداستفاده قرار می‌گیرد و دارای اهداف گسترده‌ای است. چلوار می‌تواند شامل طیف گسترده‌ای از کیفیت‌ها باشد و می‌تواند از نرم و خالص تا قوی و درشت متغیر باشد. یکی از محبوب‌ترین موارد استفاده از چلوار برای تشک و بالش است. ازآنجاکه پارچه چلوار می‌تواند محکم و بادوام باشد، اغلب از آن برای مواردی مانند کیف، پیش‌بند، پرده و وسایل مختلف استفاده می‌شود.

این موارد در طول روز دچار ساییدگی و پارگی می‌شود، اما باید مقاوم باشند و در برابر سایش و خاک مقاومت کنند. برخی از چلوارها برای چاپ الگوها برای لباس، برخی دیگر برای استفاده صنعتی در ساختمان و ساخت‌وساز، تعداد زیادی برای طراحی داخلی برای پارچه، مناسب پس‌زمینه‌ها برای پارچه‌های تئاتر و البته برای مد و طراحی لباس استفاده‌های فراوانی دارد.

تاریخچه پارچه چلوار

چلوار به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین پارچه‌ها در هند دارای سابقه‌ای طولانی و فرهیخته است. این پارچه توسط انگلیسی‌ها در زمان سلطنت خود در این کشور کشف شد. مورخان تخمین زدند که هند حدود یک‌چهارم پارچه جهان را تولید کرده است، حتی بدون این‌که از ماشین‌آلات صنعتی برای تولید پارچه استفاده کنند. هماچاندرا یک نویسنده هندی در اوایل قرن ۱۲ میلادی است که از چلوار نام برده است. وی آن را به‌عنوان پارچه چاپ‌شده با الگوی لوتوس توصیف کرده است.

شهر کالیکات به دلیل تولید این پارچه شهرت یافت و توسط طراحان، بازرگانان و خریداران از سراسر جهان مورد بازدید قرار گرفت. بافندگان با استفاده از پنبه، پارچه را ارزان و بادوام‌تر ساختند. در طول قرن پانزدهم، چلوار از گجرات هند تا مصر و شمال آفریقا سفر کرد. در قرن هفدهم تجارت این پارچه با اروپا آغاز شد. در قرن شانزدهم بود که انگلیس پس از تصرف یک کشتی پرتغالی که دارای پارچه گران‌بها بود، با پارچه چلوار هند کاملاً آشنا شد.

پارچه چلوار سنگین

این نوع چلوار یکپارچه سنگین‌تری نسبت به چلوار معمولی است و یک نوع پارچه چلوار محسوب می‌شود. وزن این چلوارهای مخصوص ۲۴۰ گرم بر مترمربع است. چلوار سنگین دارای ساختاری کاملاً محکم و بافت متراکم است و درنتیجه خطوط ریز معمولی بر روی سطح پارچه همراه با لکه‌های ریز دیده می‌شود.

پارچه چلوار2

پارچه چلوار طبیعی

این نوع پارچه طبیعی با وزن سبک تا متوسط ​​برای انواع پروژه‌ها مناسب است. این پارچه طی یک گرمای نسبتاً زیاد تولید می‌شود. این بدان معنی است که این پارچه ۱۰۰٪ از پنبه سفید نشده، رنگ نشده و از قبل منقبض نشده بافته‌شده است؛ بنابراین هنگام شست‌وشو این پارچه به مقدار کمی جمع می‌شود و به‌راحتی با اتو با درجه حرارت کم صاف می‌شود. این بافت وزنی ۱۱۵ گرم بر مترمربع به پارچه می‌دهد. عرض این پارچه متغیر است و معمولاً به دلیل کاربرد فراوانی که دارند به‌صورت طاقه در بازار خریداری می‌شوند.

کاربرد پارچه چلوار

چلوار دارای سابقه طولانی در کاربردهای عملی است. از پنیر سازی تا توردوزی ازجمله کاربردهای این پارچه است. به دلیل پیوند این نوع پارچه با روش‌های سنتی و برای ایجاد احساسی طبیعی هر کشور به سبک خود این نوع پارچه خاص را برای استفاده‌های مختلف مانند طراحی داخلی یا رویدادها استفاده می‌کند.

این پارچه کاملاً از تخریب محیط‌زیست جلوگیری می‌کند، بنابراین طرفداران محیط‌زیست خوب است بدانند که این پارچه دوستدار محیط‌زیست است. از دیگر کاربردهای این پارچه استفاده از آن به‌عنوان پارچه کفن است.

پارچه چلوار1

دوخت پارچه چلوار

این پارچه به دلیل مواد مرغوبی که در تولید آن استفاده‌شده است یک گزینه ایده آل برای خیاط‌ها در هنگام خیاطی است. هم‌چنین افرادی که تازه شروع به آموزش خیاطی گرفتند می‌توانند برای تمرین‌های خود و کسب مهارت از این پارچه استفاده کنند. کار با این پارچه در هنگام دوخت و برش بسیار راحت و آسان است.

این پارچه به دلیل بافت محکم و قوی که دارد در هنگام دوخت پارچه از درز پاره نمی‌شود. پنبه یکی از مواد اصلی تولید پارچه چلوار است و به این دلیل که پنبه قیمت گرانی ندارد می‌توان چلوار را ارزان‌تر از سایر پارچه‌ها در بازار خریداری کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *