پارچه پوشاک, دسته‌بندی نشده

پارچه گیپور

پارچه گیپور_4

پارچه گیپور در ردیف پرطرفدارترین پارچه‌های مجلسی قرار می‌گیرد. این پارچه به خاطر تنوع گل‌هایش می‌تواند هم در لباس‌های مجلسی و رسمی و هم در لباس‌های اسپورت به کار رود. در این مقاله قصد داریم به طور مختصر به معرفی پارچه گیپور بپردازیم.

گیپور در فرهنگ لغت معین این گونه تعریف شده است: نوعی پارچه توری زبر و پر از نقش‌های گل و بوته برجسته.

پارچه گیپور

گیپور اولین بار در فرانسه تولید شد و نام گیپور نیز یک نام فرانسوی است؛ این در حالی است که انگلستان کشوری است که نامش با نام پارچه گیپور گره خورده است. پارچه گیپور از الیاف ابریشم مصنوعی و یا طبیعی، نخ و پنبه تولید می‌شود.

گیپور دارای انواع مختلفی است مانند: گل برجسته، کار شده، کار نشده، سنگ دوزی شده، مروارید دوزی شده، تمام تور، ساتن، شکوفه‌ای، سبک، مجلسی و … که بسته به سلیقه و رنگ پوست و فرم بدن می‌توان یکی از این موارد را انتخاب کرد.

با توجه به ظاهر پارچه گیپور، معمولا از این پارچه روی یک پارچه دیگر استفاده می‌شود تا هم پوشش کامل بدن را به همراه داشته باشد و هم جلوه بهتری را ارائه دهد، اما گیپور را می‌شود بدون دوخت به پارچه دیگر که به آن آستری می‌گویند نیز استفاده کرد.

معمولا برای آستری از پارچه‌هایی با طرح ساده استفاده می‌کنند که جلوه گل‌های برجسته گیپور بیشتر به چشم بیاید.

برای آکسسوری لباس (به معنی وسایل و لوازم جانبی که در کنار لباس استفاده می‌شود تا جلوه بهتری به ظاهر فرد دهد) نیز توصیه می‌شود، هنگام پوشیدن لباس‌هایی که با پارچه گیپور دوخته شده است، از آکسسوری شلوغ پرهیز نموده و به دنبال آکسسوری مینیمال بروید، زیرا که آکسسوری شلوغ نه تنها به ظاهر شما جلوه بهتری نمی‌دهد، بلکه برعکس ظاهرتان را مضحک نشان داده و از زیبایی لباس می‌کاهد.

از پارچه‌های گیپور در لباس عروس، لباس شب (نوع تجملاتی آن)، لباس نامزدی و دیگر مجالس استفاده می‌شود.

پارچه گیپور_2

گیپور و تفاوت آن با دانتل

دانتل نوعی پارچه توری با گل‌های برجسته می‌باشد. این تعریف کاملا ما را به یاد تعریف گیپور می‌اندازد و به شباهت این دو نوع پارچه تأکید می‌کند. برای تشخیص تفاوت پارچه گیپور و دانتل نسبت به هم این مورد را گوشه ذهن خود نگه دارید که پارچه دانتل در بین گل‌های برجسته خود زمینه‌ای از جنس تور دارد، اما گیپور این گونه نیست و ممکن است حد فاصل بین دو گل کاملا خالی باشد، به همین دلیل است که برخلاف پارچه دانتل، برای گیپور از آستری استفاده می‌شود.

دومین تفاوت این دو نوع پارچه به لطافت و نرمی و زبری آنها بر می‌گردد. پارچه دانتل در مقایسه با گیپور نرمی و لطافت بیشتری دارد. این دو در قیمت نیز متفاوت هستند. پارچه دانتل نسبت به پارچه گیپور گران‌تر می‌باشد.

قیمت پارچه گیپور

پارچه گیپور بر اساس نوع و جنس آن دارای قیمت‌های متفاوتی است. از آنجایی که گیپور در داخل تولید نمی‌شود و از دیگر کشورها وارد شده و کالای وارداتی محسوب می‌شود، حق عوارض گمرک و کشور تولید کننده آن روی قیمت تأثیر زیادی دارد. به عنوان نمونه پر واضح است که گیپور انگلستان قیمت به مراتب بالاتری نسبت به گیپوری که از چین وارد می‌شود، دارد؛ بنابراین این پارچه را با هر قیمتی می‌توان در بازار دید.

قیمت پارچه گیپور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *