دسته‌بندی نشده, شستشوی پارچه‌ها

شستشوی پارچه‌های کشی

شستشوی پارچه‌های کشی

تصور کنید که در دنیایی پر از لباس‌هایی با پارچه‌هایی که کشش ندارند، زندگی می‌کردیم. بدون لباس تنگ، بدون شلوار یوگا، بدون مایو، بدون بند کمر راحت و… ، احتمالا همه از لباس‌های خود ناراضی بودند و لباس‌ها آنطور که باید کاربردی نبودند.

معرفی الیافی مانند الاستان (ELASTANE)، اسپندکس (SPANDEX) و لیکرا (LYCRA) که خواص کشسان دارند و به حالت اولیه خود بر می‌گردند، دنیای پارچه‌، مد و لباس را تغییر داده است. در این مطلب می‌پردازیم به نحوه شستشوی پارچه‌های کشی که بطور عمده از ترکیب این الیاف با الیاف دیگر ساخته می‌شوند.

نحوه شستشوی پارچه‌های کشی

بیشتر لباس‌های الیاف الاستان یا اسپندکس حاوی الیاف دیگر نیز هستند و به مورد استفاده آن‌ها بستگی دارد که با چه الیافی ترکیب شوند.

آن‌هایی که با نایلون ترکیب می‌شوند برای لباس شنا، دوچرخه سواری، لباس رقص و… استفاده می‌شود. ترکیبات مبتنی بر پنبه و ریون در تیشرت، ساق و برخی لباس‌های ورزشی مانند لباس یوگا استفاده می‌شود.

نحوه شستشوی پارچه‌های کشی

مهم است که نحوه شستشوی پارچه‌های کشی به طور صحیح انجام گیرد تا خصوصیات الاستیک آن حفظ شود. همیشه قبل از شستشو پارچه‌، به برچسب روی لباس که نحوه شستشوی آن را مشخص می‌کند، نگاهی بیاندازید تا مقدار الاستان یا اسپندکس موجود در لباس را ببینید. اگر ۵ درصد یا کمتر باشد می‌توانید لباس را به طور عادی بشویید و خشک کنید، اما اگر بالاتر از ۵ درصد است، کمی باید در شستشوی آن دقت کنید.

دمای مناسب آب برای شستشوی پارچه‌های کشی

پارچه‌های کشی همیشه باید در دمای پایین شسته شوند تا به الیاف آن‌ها آسیبی وارد نشود. همیشه از آب ولرم برای شستشوی پارچه‌های کشی استفاده کنید (حداکثر ۳۰ درجه سانتیگراد) هم برای شستشوی دستی و هم برای شستشو با ماشین لباسشویی.

شوینده مناسب برای شستشوی پارچه‌های کشی

بیشتر شوینده‌ها برای شستشوی پارچه‌های کشی بی‌خطر هستند، اما نباید از نرم کننده پارچه یا هر نوع مواد شوینده شامل نرم کننده استفاده کنید. نرم کننده روی پارچه اسپندکس باقی می‌ماند که می‌تواند تا اعماق آن نفوذ کند و باکتری‌هایی را ایجاد کند که باعث بو بیش از حد می‌شوند، همچنین نباید از سفیدکننده کلر استفاده کنید، زیرا باعث از بین رفتن الیاف الاستین می‌شود؛ درعوض برای روشن‌تر کردن لباس‌های سفید و از بین بردن لکه‌ها از سفیدکننده‌های بر پایه اکسیژن استفاده کنید.

نحوه شستشوی پارچه‌های کشی با دست

برای جلوگیری از کشش بیش از حد پارچه، بهتر است شستشوی پارچه‌های کشی، با دست انجام گیرد.

شستشوی پارچه‌های کشی با دست

  • سطلی را از آب با دمای مناسب پرکنید و مواد شوینده را به مقدار گفته شده روی برچسب لباس، به آن اضافه کنید.
  • لباس را در آب فرو برده و آن را درون سطل جابجا کنید و به آرامی لکه‌ها را مالش دهید.
  • پس از رفع لکه‌ها و کثیفی لباس آن را داخل آب تمیز تا زمانی که تمام مانده‎‌های صابون برداشته شود، بشویید.
  • برای گرفتن آب اضافی لباس، آن را به آرامی فشار دهید، یادتان باشد پارچه‌های کشی را هنگام شستشو نکشید.

نحوه شستشوی پارچه‌های کشی با ماشین لباسشویی

نحوه شستشوی پارچه‌های کشی با ماشین لباسشویی به این صورت است که ابتدا لباس را در کیسه شستشوی مشبک قرار دهید. ماشین لباسشویی را بر روی چرخه شستشوی خنک و ملایم قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که دستگاه در چرخه آهسته تنظیم شده است.

در برخی از ماشین‌های لباسشویی‌ می‌توانید از گزینه شستشوی دستی استفاده کنید.

از بین بردن لکه‌ها از پارچه‌های کشی

در صورت ایجاد لکه بر روی لباس کشی، لکه را سریعاً پاک کرده و قسمت لکه‌دار را در آب سرد خیس کنید (از آب داغ استفاده نکنید زیرا این کار می‌تواند لکه را تثبیت کند). مقدار کمی از شوینده مایع ملایم را روی لکه بمالید و به آرامی روی لکه مالش دهید، سپس لباس را به حالت عادی بشویید.

از بین بردن بوهای قوی از پارچه‌های کشی

یک کاسه بزرگ یا یک سطل را با آب ولرم (حداکثر ۳۰ درجه سانتیگراد) پر کرده و یک فنجان کوچک سرکه سفید اضافه کنید. اجازه دهید لباس سی دقیقه خیس بخورد، سپس با آب خنک شسته و در هوای آزاد خشک کنید.

شما می‌توانید همین کار را با جوش شیرین نیز انجام دهید با این تفاوت که اجازه دهید لباس در محلول یک شب خیس بخورد.

خشک کردن پارچه‌های کشی

برای از بین بردن آب اضافی، لباس مرطوب را در یک حوله تمیز بپیچید، لباس کشی خود را به دور از گرما و آفتاب مستقیم خشک کنید، همچنین به یاد داشته باشید که هرگز نباید این لباس‌ها را در خشک کن، خشک کنید.

اتو کشیدن لباس‌های کشی

بیشتر لباس‌های حاوی اسپندکس یا الاستان، هنگام شستشو و خشک شدن چروک نمی‌شوند.

قاعده کلی این است که هرگز لباس‌های حاوی اسپندکس را اتو نکنید، اما اگر اتو کردن ضروری بود و برچسب مراقبت لباس اجازه دهد لباس خود را اتو کنید، اتو را در پایین‌ترین درجه حرارت ممکن، تنظیم کنید.

حالا که با نحوه شستشوی پارچه‌‌های کشی آشنا شدید، توجه به این نکته نیز می‌تواند برایتان مفید باشد که بهتر است به جای آویزان کردن، لباس‌های پایه الاستیک یا اسپندکس خود را تا کنید تا از بروز هرگونه شکاف در شانه‌ها یا جاهای دیگر به دلیل آویزان شدن جلوگیری کنید.

اتو کشیدن و شستشوی پارچه‌های کشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *