دسته‌بندی نشده

پارچه گاواردین

پارچه گاواردین کاملاً به‌طور سنتی از پشم بافته می‌شود، اما ممکن است از نوع پنبه‌ای، پلی‌استر، ریون یا هر ترکیبی باشد. آن‌هایی از پلی‌استر ساخته می‌شوند گاهی اوقات به اسم گاباردرم نامیده می‌شوند و انواع مختلفی دارند، اما وقتی صحبت از گاواردین می‌شود، اولین چیزی که به ذهن خطور می‌کند این است که پارچه‌ای سالم با پنبه یا پشم ظریف است.

از پارچه گاواردین برای دوخت لباس‌های مختلف استفاده می‌شود. عمدتاً خیاط‌ها از آن برای دوختن کت‌وشلوار و پالتو استفاده می‌کنند. این پارچه‌ای نسبتاً محکم و ضخیم است که گاهی از پارچه کتان برای بافت آن‌ها استفاده می‌کنند و از بافت سبکی برخوردار است. پود پارچه گاواردین کاملاً در پشت پارچه قرار دارد بنابراین از روی پارچه قابل‌مشاهده نیست. تار این پارچه در سطح پارچه گاواردین قرار دارد و بیشتر در معرض سایش است اما هم چنان از دوام بالایی برخوردار است.

پارچه گاواردین6

کاربرد پارچه گاواردین

 • این پارچه ازآنجایی‌که پارچه‌ای ضخیم و مقاوم است، بیشتر برای استفاده فصلی مناسب است. پارچه گاواردین گرم است زیرا ضخیم است؛ بنابراین مردم‌دوست ندارند آن را در تابستان بپوشند.
 • این پارچه برای لباس‌هایی مانند لباس ورزشی، دامن، ژاکت، کت بلند، شلوار و هم‌چنین شلوارهای ضخیم مانند شلوار جین، لباس بیرونی استفاده می‌شود. مردم همچنین پارچه گاواردین را برای ساخت لباس کار، کلاه، کیف و کفش استفاده می‌کنند زیرا ضد آب است.
 • همچنین می‌توانید از این نوع پارچه در لباس‌هایی که می‌خواهید کرک داشته باشند استفاده کنید. ازآنجاکه کاملاً بافته‌شده است، کرکی مانند است. علاوه بر این، ضخامتی که در پارچه گاواردین وجود دارد سبب می‌شود تا از سطح پارچه در برابر صدمات اطمینان بیشتری پیدا کنید.
 • گاواردین پنبه‌ای اغلب توسط خیاط‌های سفارشی برای ساخت آسترهای جیب برای لباس‌های تجاری استفاده می‌شود.
 • لباس‌هایی که از پارچه گاواردین ساخته می‌شوند معمولاً برچسب دارند که فقط برای خشک‌شویی مناسب است، همان‌طور که برای منسوجات پشمی معمول است. گاواردین همچنین ممکن است با بافت گره‌ای که برای پارچه گاواردین یا بارانی استفاده می‌شود ساخته شود.

تاریخچه پارچه گاواردین

گاواردین در سال ۱۸۷۹ توسط فردی به نام توماس باربری، بنیان‌گذار خانه مد Burberry در باسینگستوک همپشایر در انگلستان اختراع شد و در سال ۱۸۸۸ به ثبت رسید. بافت پارچه گاواردین به‌گونه‌ای است این پارچه را در برابر آب عایق کرده است اما از پارچه‌های پلاستیکی بسیار راحت‌تر است و مرغوبیت بیشتری دارد. این پارچه نام خود را از کلمه ای به نام گابردین گرفته است زیرا در اصل گابردین یک مانتو یا روپوش بلند و گشاد است که در قرون‌وسطی می‌پوشیدند، اما بعدها نشان‌دهنده یک شنل بارانی محافظ است. لباس‌های گاواردین از Burberry، توسط کاشفان قطبی، ازجمله رولد آموندسن، اولین مردی که به قطب جنوب رسید در سال ۱۹۱۱ و ارنست شاکلتون، که هدایت یک سفر را در سال ۱۹۱۴ برای عبور از قطب جنوب بود بر عهده داشت، پوشیدند.

پارچه گاواردین5

جایگاه پارچه گاواردین در مد

جورج مالوری در تلاش خود برای فتح کوه اورست در سال ۱۹۲۴ ژاکت ساخته‌شده از این پارچه را پوشیده است. از پارچه گاواردین همچنین در دهه ۱۹۵۰ به‌طور گسترده‌ای برای تولید کت، شلوار و کت‌وشلوارهای گاه‌به‌گاه رنگارنگ استفاده‌شده است. پارچه گاواردین کاملاً بخشی از زندگی روزمره شیک پوشان انگلیسی است. گاواردین زمانی که کشف شد برای تولید آن از پشم گوسفند طبیعی استفاده می‌کردند. اغلب رنگ آن‌ها سفید، سیاه یا بژ بودند. در آینده، مواد را در رنگ‌های دیگر به این نوع پارچه‌ها اضافه شدند. در زمان‌های گذشته بهترین نوع پارچه برای دوختن کت‌وشلوار، پارچه گاواردین بوده است.

ترکیب پارچه گاواردین

این پارچه معمولاً از الیاف‌های مختلفی مانند پنبه، پشم یا ابریشم بافته می‌شود و دارای بافت مورب است. این پارچه بسیار متراکم و دارای بافتی نرم است. در طی فرایند تولید پارچه گاواردین نه‌تنها از الیاف پشم، بلکه از مواد دیگری استفاده می‌شود. متخصصان در طی تولید به آن فیبر اضافه می‌کنند. این ترکیب گاهی با پنبه یا مواد مصنوعی دیگر جابه‌جا می‌شود که بدون شک باعث تنوع در استفاده از پارچه می‌شود. لازم به ذکر است که زمان تولید از ماده‌ای خام و طبیعی استفاده می‌شود که به درخشندگی پارچه گاواردین می‌افزاید و هرچه ترکیب مصنوعی الیاف بیشتر باشد، درخشش پارچه قوی‌تر می‌شود. باگذشت سال‌ها موادی که برای تولید پارچه گاواردین نیاز بود تغییر کرده است. امروزه علاوه بر پشم از الیاف‌های دیگری مانند ویسکوز و الیاف مصنوعی برای تولید پارچه استفاده می‌کنند. گاواردین برای اولین بار در رنگ‌های سیاه، خاکستری، آبی، سفید و ماسه‌ای تولید شد؛ اما اکنون تنوع رنگ پارچه گاواردین بسیار زیاد است و ممکن است به هزاران رنگ برسد. معمولاً گاواردین‌های تولیدشده فقط دارای رنگ‌های مختلف هستند و از طرح‌های متفاوت در سطح آن‌ها استفاده نمی‌شود.

پارچه گاواردین4

ویژگی پارچه گاواردین

 • ویژگی‌های پارچه بسته به نوع الیاف موجود در ترکیب متفاوت است، اما خاصیت کلی آن شامل موارد زیر است:
 • گاواردین پارچه‌ای نرم و زیبا است، مخصوصاً هنگامی‌که برش داده می‌شود.
 • پارچه باوجود تراکم بالا کاملاً سبک و نرم است.
 • شکل را به‌خوبی حفظ می‌کند و هنگام شستشو تغییر شکل نمی‌دهد.
 • نفوذپذیری هوا در پارچه بسیار خوب است.
 • در برابر سایش و پارگی مقاوم است.
 • عملکرد خوبی در برابر اتو کشیدن دارد و به‌راحتی توسط اتو صاف می‌شود.
 • پارچه گاواردین در برابر رطوبت مقاوم است.
 • نخ‌های پارچه آن‌قدر محکم پیچ خوردند که آب را دفع می‌کنند.
 • این پارچه متشکل از ۱۰۰٪ پلی‌استر است و ازنظر ارزش کاملاً ارزان و به‌صرفه است بنابراین توسط افرادی که تازه شروع به یادگیری اصول خیاطی می‌کنند بسیار محبوب است.
 • تراکم سطح پارچه‌ها ۲۹۰-۴۴۰ گرم در مترمربع است.
 • سمت پشت پارچه صاف است و سمت رویه نقش برجسته با الگوی راه‌راه دارد.

پارچه گاواردین3

انواع پارچه گاواردین

این پارچه انواع مختلفی دارد ازجمله این پارچه‌ها می‌توان به گاواردین پشمی، گاواردین ابریشمی، گاواردین پنبه‌ای، گاواردین سبک‌وزن، گاواردین پلی‌استر، گاواردین روشن، گاواردین لیوسل و گاواردین مخلوط پشم اشاره کرد. مهم‌ترین گاواردین نوع پشمی و ابریشمی آن است. از انواع گاواردین برای دوختن لباس مخصوصاً کت‌وشلوار استفاده می‌شود.

پارچه گاواردین پلی‌استر

در تولید این نوع پارچه از کمی الیاف پلی‌استر استفاده می‌شود. این امر باعث می‌شود تا این نوع پارچه گاواردین نسبت به پارچه‌های هم نوع خود ارزان‌تر باشد. از آن معمولاً برای لباس‌هایی مانند شلوار و دامن استفاده می‌شود تا در هنگام نشستن پارچه کمتر چروک شود.

پارچه گاواردین ابریشمی

پارچه گاواردین ابریشمی در اصل نوعی پارچه ضد آب است که درگذشته برای دوخت بارانی کاربرد داشته است. پارچه‌ای با بافت بارزتر و سبک‌تر از گاواردین پشمی است. گاواردین ابریشمی کاملاً از ابریشم تولید می‌شود. این نوع پارچه گاواردین ابریشم یا voile نامیده می‌شود. یکی از ویژگی‌های مهم گاواردین ابریشم ضد عرق است و این پارچه چروک نمی‌شود. علاوه بر این به دلیل بافت محکم، مقاوم، بادوام و ضد آب است.

پارچه گاواردین پشمی

گاواردین پشمی یک نوع دیگر از پارچه‌های گاواردین است و دارای نمای دوبعدی است در هنگام لمس گاواردین پشمی سطح آن صاف و خنک است. ماهیت این پارچه آن را بسیار جذاب و روان می‌کند؛ اما این خاصیت می‌تواند ظاهر محصول را هنگام دوخت و اتو خراب کند زیرا بسیاری از مصرف‌کنندگان از درخشش پارچه در هنگام اتو کردن مکرر شکایت کردند.

خطوط مورب روی موارد پشمی به‌وضوح قابل‌مشاهده است. در کارگاه‌های خیاطی قدیمی در ایران، حتماً باید یک یا دو خیاط ماهر که در کار با گاواردین تخصص داشته باشند وجود داشت تا لباس‌های سفارشی مردان را بدوزند. اگر قصد خرید پارچه‌های گاواردین پشمی رادارید سعی کنید آن را در اختیار خیاط‌های ماهر قرار دهید زیرا آن‌ها مهارت کار کردن با این نوع پارچه رادارند و به نکات موردنظر در هنگام دوخت توجه لازم را می‌کنند. در هنگام اتو کردن این پارچه باید به نکاتی که بر روی کاغذ سفید درون لباس قرار دارد توجه زیادی کرد.

پارچه گاواردین2

جوانب مثبت و منفی پارچه گاواردین

شبکه قوی بین بافت پارچه گاواردین وجود دارد که ویژگی‌های قابل‌توجه مواد را توضیح می‌دهد.

دوام استثنایی محصول گاواردین باعث شده است این پارچه از دنیای مد کنار نرود و ظاهر اولیه، آن را برای سال‌های زیادی حفظ خواهد کرد.

این پارچه در ایجاد ظاهری زیبا در هنگام استفاده از این پارچه در لباس به‌ویژه برای برش‌های پیچیده بسیار زبان زد است. پارچه هنگام برش خوردن کاملاً روان و برجسته است.

پارچه ظاهر و فرم خود را به‌خوبی نگه می‌دارد. گاواردین هنگام شستشو تغییر شکل نمی‌دهد و عملاً کش نمی‌آید.

تولید این پارچه گاز گلخانه‌ای ایجاد نمی‌کند. این پارچه‌ها گردوغباری در نساجی منتشر نمی‌کند و پوشیدن آن‌ها بسیار راحت است.

نفوذپذیری رطوبت گاواردین کم است زیرا نخ‌های مورداستفاده در آن کاملاً پیچ‌خورده است و قطرات آب را دفع می‌کند.

مراقبت از آن آسان است. تمیز و مرتب بودن محصول گاواردین آسان است.

یکی از عواملی که باعث می‌شود تا پارچه گاواردین آسیب ببیند استفاده نکردن از مواد مرغوب در طی فرایند تولید آن است. کیفیت منفی شامل قابلیت جریان پذیری بالا است. مواد می‌تواند توسط سوزن دوخت آسیب ببیند.

کاربرد هر یک از پارچه‌های گاواردین بر اساس جنس

 • گاواردین پشمی یکی از بهترین نوع گاواردین‌ها است که از آن استفاده‌های زیادی می‌کنند. پارچه‌های پشمی برای دوختن لباس‌های زنانه و مردانه فوق‌العاده زیبا مانند کت تک، کت‌وشلوار بسیار مناسب است. سال‌ها است از نوع پشمی این پارچه برای دوخت لباس افسران استفاده می‌شود. هم‌چنین از این پارچه برای دوختن لباس سنتی مردان استفاده زیادی می‌شود.
 • گاواردین مصنوعی مراقبت از آن آسان است و مواد نسبتاً ارزان برای تولید آن استفاده می‌شود و برای لباس فرم مدارس، لباس‌های شرکتی و لباس کار استفاده می‌شود.
 • از انواع پارچه‌های گاواردین در فضای داخلی خانه‌ها بسیار استفاده می‌شود. پارچه گاواردین برای مبلمان، دوخت رومیزی، پرده، روبالشی و روی کوسن‌ها بسیار مناسب است.
 • یکی از کاربردهای مهم آن قبل از استفاده از پارچه برزنت برای بنر، از پارچه گاواردین سفید برای تبلیغات و آگهی‌ها و چاپ طرح بر روی بنر استفاده می‌کردند. زیبا کاربرد آن را در تبلیغات توضیح می‌دهد.
 • از گاواردین‌های نخی که بسیار محبوب هستند برای دوختن پیراهن و بلوز استفاده می‌کنند. این نوع پارچه‌ها تقریباً شبیه گاواردین پنبه‌ای است. ممکن است در هنگام استفاده کمی چروک شود اما در هنگام اتو به‌راحتی صاف می‌شود و به حالت اولیه بازمی‌گردد.

پارچه گاواردین1

نحوه شست‌وشو و نگهداری پارچه گاواردین

گاواردین یک انتخاب آسان برای لباس است زیرا به‌خوبی شسته می‌شود و بسیار بادوام است. این پارچه در هنگام خشک شدن کشیده نمی‌شود. این ویژگی‌ها سبب می‌شود تا پوشیدن آن بسیار راحت باشد و در هنگامی‌که این لباس بر تن شما است احساس راحتی داشته باشید.

سخت‌ترین قسمت انتخاب پارچه گاواردین رنگ آن است زیرا رنگ‌بندی آن بسیار متنوع است. در صورت برخورد صحیح، با گاواردین پشمی سال‌ها این پارچه دوام خواهد داشت. کشف بهترین روش برای نگهداری گاواردین می‌تواند کمی چالش‌برانگیز باشد زیرا گاواردین پشمی کمی بیشتر از سایر پارچه‌های گاواردین نیاز به مراقبت دارد.

اگر در ماشین لباس‌شویی شسته شود جمع می‌شود و آن را کاملاً می‌توان احساس کرد اما می‌توان پارچه را در خشک‌کن ریخت و از جمع شدن آن جلوگیری کرد.انواع پارچه‌های گاواردین به‌غیراز گاواردین پشمی را می‌توان به‌راحتی در ماشین لباس‌شویی شست و از آن نگهداری کرد؛ اما برای شستن و نگهداری گاواردین پشمی باید کمی دقت کرد.

روش شست‌وشوی گاواردین

برای قبل از شستن پارچه گاواردین پشمی، یک لگن را با آب گرم پرکنید و پارچه راکمی در آن حرکت دهید تا کاملاً خیس بخورد. برای از بین بردن لکه‌های روی آن بهتر است بعد از خیس شدن به قسمت‌هایی که لکه دارد صابون بزنید و به‌آرامی چنگ بزنید. بعد از تمیز شدن لکه آن را بشویید و به‌آرامی فشرده کرده تا آب آن خارج شود و صاف بگذارید تا خشک شود.

روش نگهداری گاواردین بعد از شست‌وشو

گاهی ممکن است لباس گاواردین طی نگهداری و شست‌وشوی اشتباه گشاد شود. در این حالت باید بر روی پارچه پشمی بخار گرفته شود تا پارچه و لباس جمع شود. دقت کنید جنس پارچه حتماً پشمی باشد زیرا در غیر این صورت گرفتن بخار سبب گشادشدن لباس می‌شود.

برای جلوگیری از پاره شدن گاواردین بهتر است لبه‌های پارچه را توسط دستگاه سر دوز کنید یا لبه آن‌ها زیگزاگ بزنید. این امر سبب بالا رفتن طول عمر پارچه گاواردین می‌شود. برای صاف نگه‌داشتن آن می‌توان یک حوله بزرگ را خیس کرد تا بین نم و چکه باشد. البته علم امروزی بسیار پیشرفت کرده است و برای صاف کردن آن از اتو استفاده می‌شود.

اگر پارچه گاواردین چکه می‌کند، آب اضافی را فشار دهید. پارچه پشمی گاواردین را هم به مدت حدود ۴۵ دقیقه در حرارت زیاد روی خشک‌کن قرار دهید. اگر وقتی پارچه را از خشک‌کن بیرون می‌آورید هنوز مرطوب است، آن را صاف بگذارید تا خشک شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *