دسته‌بندی نشده

پارچه متقال

پارچه متقال2

متقال پارچه‌ای است که در اصل با بافتن دودسته از پارچه‌های پنبه‌ای یا پرکننده‌ها روی تار پارچه ساخته می‌شود. پارچه متقال در قرون‌وسطی در اروپا بسیار محبوب بود. کلمه متقال به معنای دسته‌ای از پارچه‌های نخی سنگین است که بعضی از آن‌ها دارای سطوح شمعی هستند. به زبان ساده این نوع پارچه در دسته پارچه‌های سنگین قرار می‌گیرد و آن به کمک پنبه تولید می‌شود.

بیشترین کاربرد این پارچه برای دوختن لباس‌های مردانه است. بیشتر متقال‌هایی که در بازار وجود دارد سفیدرنگ است اما امروزه صنعت گران متقال‌های رنگی نیز تولید می‌کنند. این پارچه از در دسته پارچه‌های کرباس قرار می‌گیرد اما کمی نسبت به این پارچه‌ها نرم و لطیف‌تر هستند. این پارچه‌ها نازک هستند به همین دلیل بسیار خنک هستند.

پارچه‌های متقال به‌راحتی اتو می‌شوند و ظاهری صاف پیدا می‌کنند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های متقال بدون پرز بودن این پارچه است به همین دلیل برای گردگیری و خشک‌کردن رطوبت بسیار مناسب است.

جنس پارچه متقال

بیشتر متقال‌هایی که درگذشته تولید می‌شدند از جنس پنبه بودند؛ اما امروزه از مواد متفاوتی برای تولید پارچه متقال استفاده می‌شود. ازجمله موادی که امروزه برای ساختن متقال استفاده می‌کنند شامل پلی‌استر و فلامنت است. این عامل باعث می‌شود تا آن‌ها گرماژ متفاوتی داشته باشند.

یکی از عواملی که در کیفیت پارچه متقال تأثیرگذار است میزان استفاده از پلی‌استر است. عرض پارچه‌های متقال متفاوت است و متناسب با عرض در بازار قیمت‌های متفاوتی دارد. این پارچه به دلیل استفاده‌های بسیار و کاربرد زیاد در بازار به‌صورت طاقه‌ای به فروش می‌رسد.

پارچه متقال2

تاریخچه پارچه متقال

پارچه متقال احتمالاً برای اولین بار در آل فوسی که امروزه بخشی از قاهره است کشف شد. قدمت این پارچه به ۲۰۰ سال پس از میلاد برمی‌گردد. پس از معروف شدن پارچه متقال آن را سرانجام به اسپانیا و ایتالیا گسترش دادند. با رواج پارچه در کشورهای مختلف، تولید آن به سمت شمال گسترش یافت.

جنوب آلمان و سوئیس در قرن ۱۴ میلادی دارای صنعت رو به رشد تولید متقال بودند و بافندگان فرانسوی در قرن شانزدهم میلادی مشغول ساختن متقال حاشیه‌دار و ضخیم بودند. به نظر می‌رسد متقال اولیه پارچه‌ای صاف سفیدرنگ است. در قرن نوزدهم برای تولید متقال از پنبه برای تار و همچنین پرکننده‌ها استفاده می‌کردند.

مصارف پارچه متقال

متقال کاربردهای بسیار فراوانی دارد و از آن‌ها برای موارد مختلف ازجمله لباس تا تشک و لحاف استفاده می‌کنند. بیشترین کاربرد پارچه متقال استفاده از آن برای تشک و بالش است. برای پر کردن تشک و لحاف با الیاف‌های مختلف از متقال استفاده می‌کنند.

از دیگر کاربردهای آن برای چاپ ملحفه در عرض‌های مختلف است. یکی از دلایل مهم استفاده از متقال در تشک و بالش بافت پر این نوع پارچه است؛ زیرا باعث می‌شود در هنگام پر شدن الیاف و یا پر از آن عبور نکند و حساسیت ایجاد نکند. ازجمله کاربردهای دیگر این پارچه می‌توان به ساک دستی‌های تبلیغاتی، کیف و کفش، انواع پوشاک، استفاده‌های آرایشی مانند اپیلاسیون اشاره کرد.

پارچه متقال1

ویژگی‌های پارچه متقال

این پارچه به دلیل استفاده از مواد مرغوب برای تولید، جنس بسیار خوبی دارد و برای مصارف گوناگون مناسب است. ازجمله ویژگی‌های متقال عبارت‌اند از:

  • بسیار محکم
  • مقاومت فراوان
  • بسیار سبک
  • خنک
  • اتوکشی آسان
  • دوخت راحت

انواع پارچه متقال

متقال متناسب با نوع بافت و جنس نخی که در آن استفاده‌شده است به ۴ نوع متفاوت تقسیم می‌شود:

متقال پنبه‌ای

این نوع پارچه همان‌گونه که از اسم آن مشخص است از پنبه اعلا ساخته‌شده است. این پارچه کاربردهای فراوانی دارد و برای بوم نقاشی بسیار مناسب است. متقال‌های پنبه‌ای نسبت به سایر متقال‌ها قیمت بیشتری دارد و نسبت به آن‌ها کیفیت بهتری دارد. عرض آن‌ها معمولاً بین ۲ تا ۳ متر است.

متقال رنگی

این نوع پارچه‌ها با الیاف مختلف تولید می‌شود. متناسب با جنسی که دارد از آن‌ها برای تولید تونیک‌های مختلف بارنگ‌های متفاوت استفاده می‌شود. رنگ‌بندی متقال‌ها بسیار است از این کاربردهای فراوانی دارد. ازجمله کاربردهای این پارچه شامل لباس فرم، روسری‌های رنگی نخی و لباس‌های بیمارستانی است.

متقال کتان

این نوع متقال در بافت آن‌ها از الیاف کتان استفاده‌شده است. این نوع پارچه متقال دارای یک نوع بافت شمعی است که برای ساک‌های دستی بسیار مناسب است. ساک‌های دستی را بسیار متنوع با کمک این پارچه تولید می‌کنند. این پارچه کشسانی بسیار کمی دارد و برای جذب رطوبت بسیار مناسب است.

متقال الیاف مصنوعی

این نوع پارچه‌ها با کمک الیاف مصنوعی تولید می‌شوند و نسبت به سایر متقال‌ها قیمت کمتری دارند. این نوع متقال‌ها برای مصارف مختلف کاربرد فراوانی دارد. این نوع متقال‌ها دارای دوام بیشتری است زیرا به دلیل نوع الیافی است که در آن استفاده‌شده است. الیاف‌های مصنوعی نسبت به الیاف طبیعی مقاوم‌تر هستند.

پارچه متقال3

مهم‌ترین کاربردهای پارچه متقال

همان‌طور که قبلاً گفته شد متقال کاربردهای بسیار فراوانی دارد؛ اما در اینجا دو کاربرد مهم متقال را بررسی می‌کنیم.

متقال یکی از پارچه‌های مناسب گردگیری

بسیاری از خانم‌ها در هنگام گردگیری خانه به دلیل استفاده از دستمال‌های پرزدار بسیار خسته می‌شوند. استفاده از این نوع دستمال‌ها باعث می‌شود تا پرز دستمال بر روی قسمت‌های مختلف بنشیند و جلوه‌ای ناخوشایند را ایجاد کند. حتی ممکن است تا آب را به‌خوبی جمع نکند و لک دستمال بر روی سطح باقی بماند اما نوعی پارچه وجود دارد که برای گردگیری بسیار مناسب است و آب را به‌خوبی جذب می‌کند.

متقال یکی از مناسب‌ترین پارچه‌ها برای گردگیری بانوان است. برای درست کردن یک دستمال از جنس متقال می‌توان آن را به اندازه‌های دلخواه برش داد سپس یک قابلمه پر از آب را بر روی گاز قرار داده تا به جوش آید و کمی وازلین را به آن اضافه کرد.

در هنگام جوشیدن پارچه‌های تکه‌تکه شده را به آب جوش اضافه کرده تاکمی بجوشد سپس آن‌ها را خارج کرده و اجازه دهید تا خشک شود. بعد از خشک شدن دستمال‌های از جنس متقال آماده هستند تا از آن‌ها برای گردگیری خانه بدون هیچ مشکلی استفاده شود.

کیف و ساک دستی

امروزه بهتر است به‌جای استفاده از پلاستیک برای نگهداری خریدهای خود از کیف و ساک‌های دستی از جنس متقال استفاده کنید. این امر به حفظ محیط‌زیست بسیار کمک می‌کند و یکی از بهترین ایده‌ها برای حافظان محیط‌زیست است.

نوع متقال مناسب برای این نوع ساک‌های دستی از جنس پنبه و کتان است. این نوع پارچه متقال این قابلیت را دارد که بر روی ساک‌های دستی عکس و نوشته چاپ شود. میزان قدرت و استحکام این ساک‌های دستی نسبت به پلاستیک بسیار است و ظاهری زیباتر از آن‌ها دارد.

این نوع ساک‌های دستی را می‌توانید به‌راحتی در خانه فقط با خریداری مقداری پارچه متقال تهیه کنید و در اندازه‌های مختلف این ساک را آماده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *