پارچه پوشاک, دسته‌بندی نشده

پارچه لباس کردی زنانه

پارچه لباس کردی زنانه

یکی از قدیمی‌ترین و با اصالت‌ترین اقوام ایرانی، کردها هستند که در بخش‌های وسیعی از غرب کشور زندگی می‌کنند. در میان این مردم، آداب و رسوم متفاوتی وجود داشته است که برخی از آن‌ها هنوز هم پابرجا می‌باشند که یکی از بهترین و زیباترین آداب این مردم، استفاده از پوشش سنتی و لباس‌های اصیل‌شان است. به‌جرأت می‌توان گفت، کردها دارای یکی از بهترین و جذاب‌ترین پوشش‌های دنیا هستند. لباس‌هایی کاملا پوشیده و در عین حال زیبا، دوخته‌شده از جنس‌های بی‌نظیر که با حفظ اصالت خود، قرن‌ها مورد استفاده اقوام کرد بوده است.

پوشش زنان کرد از جمله مواردی است که می‌بایست به‌صورت کامل و جداگانه مورد بررسی قرار بگیرد. لباس‌های استفاده شده توسط زنان کرد به‌اندازه‌ای زیبا و متنوع هستند که نمی‌توان چشم از آن‌ها برگرفت، اما چیزی که جذابیت این لباس‌ها را بیشتر کرده، پارچه لباس کردی زنانه است.

برخلاف پوشش مردان کرد که تنها از یک رنگ کلی در پارچه‌های لباس‌شان استفاده می‌شود، در پارچه لباس کردی زنانه، تنوع رنگ و تزئینات زیادی به چشم می‌خورد.

ویژگی‌های پارچه لباس کردی زنانه

در گذشته از پارچه‌های محلی برای دوخت لباس‌های کردی استفاده می‌شد، اما امروزه اغلب از پارچه‌های خارجی برای دوخت برخی از لباس‌های کردی استفاده می‌شود، اما گذشته از نوع پارچه لباس کردی زنانه، ویژگی‌ها و مشخصات این پارچه‌ها برای دوخت لباس کردی یکسان است. یکی از اصلی‌ترین ویژگی پارچه لباس کردی زنانه، تنوع بسیار زیاد طرح و رنگ در این پارچه‌ها است. پارچه‌های مورد استفاده برای لباس‌های کردی زنانه، از شادترین رنگ‌های موجود هستند. پارچه لباس کردی خانم‌ها معمولا پارچه‌هایی بسیار سنگین، زیبا و گران‌قیمت می باشند که این قیمت بالا به‌دلیل کیفیت و مرغوبیت فوق‌العاده پارچه لباس کردی زنانه است.

برای دوخت یک دست لباس کردی زنانه، چندین نوع پارچه مختلف و رنگارنگ به‌کار برده می‌شود که هرکدام از آن‌ها دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی نیز هستند. شاید وجود همین ویژگی‌های خاص سبب شده‌است بسیاری از افراد برای دوخت لباس‌های مجلسی زنانه، از پارچه لباس کردی زنانه استفاده کنند.

ویژگی پارچه لباس کردی زنانه

انواع پارچه لباس کردی زنانه

اگر به پارچه لباس کردی زنانه دقت کرده باشید متوجه خواهید شد که معمولا از یک نوع پارچه برای دوخت لباس کردی مجلسی استفاده نمی‌شود و این پارچه‌ها دارای انواع متفاوتی هستند که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

پارچه حریر

اصلی‌ترین و رایج‌ترین پارچه لباس کردی زنانه که در بیشتر لباس‌های کردی دیده می‌شود، پارچه‌های حریر است. این پارچه‌ها در رنگ‌های متنوع تهیه شده و نوعی ابریشم نازک است که امروزه از الیاف طبیعی تهیه می‌شوند. این پارچه دارای انواع مختلفی مانند، حریر ساتن، کرپ حریر، حریر سلیم و… است.

پارچه گیپور

از دیگر انواع پارچه لباس کردی زنانه، گیپور است که از الیاف ابریشم و پنبه تهیه می‌شود. در طراحی برخی از لباس‌های کردی از تلفیق پارچه گیپور به‌همراه پارچه‌های ساده استفاده می‌شود که باعث ایجاد نمایی بسیار زیبا خواهد شد. پارچه گیپور در انواع گوناگون و متنوع در بازار موجود هستند که برای دوخت لباس‌های کردی، بیشتر از گیپورهای سنگ‌دوزی و مرواریددوزی‌شده استفاده می‌شود. این پارچه برای دوخت کراس در لباس‌های کردی زنانه کاربرد دارد.

پارچه پولکدار

پای ثابت اغلب لباس‌های کردی، پارچه پولکدار یا پولکی است. از این نوع پارچه، علاوه‌بر استفاده در لباس‌های مجلسی زنانه، برای دوخت انواع لباس‌های کردی به‌ویژه کوا سنندجی و سقزی کاربرد فراوان دارد.

پارچه توری

در بیشتر لباس‌های کردی، پارچه تور بسیار دیده می‌شود. پارچه‌های تور دارای انواع بسیار گوناگونی هستند که برخی نمونه‌های تزئین‌شده با مروارید و منجوق برای دوخت لباس‌های کردی کاربرد بیشتری دارند. این نوع پارچه در دوخت انواع لباس‌های کردی مانند پیراهن سنندجی و سقزی و کوا و سوخمه یا کلنجه به‌کار می‌رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *