دسته‌بندی نشده

پارچه لمه

پارچه لمه1

لمه پارچه‌ای براق و متالیک است که اغلب برای لباس و لوازمی مانند کیف دستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این پارچه میتوان در لوازم منزل مانند مبلمان نیز استفاده کرد. اگرچه اغلب در سایه‌هایی از طلا و نقره دیده می‌شود اما این پارچه بافته شده در چند رنگ موجود است. لباس‌های زیادی با لمه ساخته می‌شوند. به عنوان مثال، بسیاری از لباس‌های شب شامل تاپ و دامن با لمه ساخته شده‌اند.

 

لمه از چه چیزی ساخته شده است؟

لمه معمولاً پارچه‌ای ترکیبی است، که بخشی از آن از پارچه فلزی و بخش دیگر آن از پارچه‌های دیگر مانند نایلون یا پلی استر تشکیل شده است. این پارچه‌ها برای ایجاد پارچه‌ای سبک و براق، با یکدیگر بافته می‌شوند. پارچه فلزی معمولاً از فلز خالص تشکیل نشده. استفاده از الیاف پلاستیک یا نخ روکش فلزی مرسوم‌تر است. دلیل استفاده از این مواد جدید این است که آن‌ها سبکتر هستند، معمولا کدر و تیره نمی‌شوند و کار با آن‌ها از کار با فلز خالص راحت تر است.

 

لمه چه کاربردی دارد ؟

از لمه اغلب برای ایجاد لباس‌ها استفاده می‌کنند. وجود این پارچه در لباس‌های نمایشی، لباس‌های رقص و لباس های شب مجلسی، آن‌ها را منحصر بفرد می‌کند. لمه به جز ساخت لباس، کاربرد‌های دیگری مانند ساخت رومیزی هم دارد. از لمه در دکوراسیون منزل نیز استفاده می‌شود. گاهی اوقات از لمه برای ایجاد لباس‌های رسمی، مانند لباس‌های ساقدوش استفاده می‌شود. همچنین برای ایجاد تزئینات و پروژه‌های صنایع دستی نیز استفاده می‌شود. از آنجا که لمه بسیار براق است، می‌توان برای ایجاد تضاد با رنگ‌های تیره یا خنثی، مانند سیاه و سفید با لمه‌هایی به رنگ‌های طلایی یا نقره‌ای استفاده کرد.

 

پارچه لمه3

مشخصات لمه

کار با پارچه لمه به طور کلی سخت است و اگر در خیاطی زیاد از این نوع پارچه استفاده می‌کنید، ممکن است به مرور زمان باعث کندی قیچی خیاطی شود. متأسفانه لمه به راحتی آسیب می‌بیند و سوراخ‌های سوزن و همچنین گرما و رطوبت می‌توانند این نوع پارچه را خراب کنند؛ همچنین لمه به راحتی از بین می‌رود و به سختی قابل ترمیم است. پاک کننده‌ها ممکن است نتوانند این نوع پارچه را به خوبی تمیز کنند، بنابراین بهتر است از لباس‌های لمه خود به دقت مراقبت کنید. بعلاوه، چون این پارچه‌ها در درون خود عنصری فلزی دارند ممکن است زنگ بزنند. بهتر است مواد به کار رفته در لباس لمه را به دقت بررسی و سپس اقدام به خرید یا شستشوی آن‌ها کنید زیرا ممکن است با گذشت زمان ، برخی از لباس‌های قدیمی که با پارچه لمه که از برنج یا نقره ساخته شده اند، لکه دار شوند.

کار با لمه

در صورت دوختن لمه  با دست، بهتر است از یک سوزن با شماره بین ۷ تا ۱۰ استفاده کنید. این نوع پارچه برای دوخت سجاف مشکلی ایجاد نمی‌کند و برای لباس های دکمه دار بستن دکمه به راحتی امکان‌پذیر است ، اما توصیه نمی‌شوند، زیرا ممکن است پارچه اطراف جا دکمه به راحتی پاره شود. برای ترمیم لمه آسیب دیده ، سعی کنید از نخ استاندارد پلی استر استفاده کنید. در صورت برنامه‌ریزی برای علامت‌گذاری پارچه، نشانگرهای استاندارد پارچه مناسب هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *