دسته‌بندی نشده

پارچه اورگاندی

پارچه اورگاندی1

در دهه ۱۸۰۰ ، از پارچه اورگاندی برای ساخت لباس‌هایی مانند آنچه در تصویر بالا می‌بینید استفاده می‌کردند.

اورگاندی چیست؟

اورگاندی که گاهی اوقات ، اورگاندی سوئیسی نیز نامیده می‌شود، پارچه‌ای موج دار، شفاف و بسیار سبک وزن است که با استفاده از یک ماده شیمیایی ،  در آن استحکام ایجاد شده است. درجه سختی آن می‌تواند بسیار سخت، نیمه سخت یا نرم باشد. اورگاندی با درجه سختی بالا ، بیشتر برای منسوجات خانگی مانند پرده و جنس نرم‌تر آن بیشتر برای لباس‌های تابستانی و پوشاک مورد استفاده قرار میگیرد.  اورگاندی از پنبه یا نایلون خالص ساخته می‌شود و تنها به رنگ سفید ملایم موجود است.

اورگاندی یک پارچه بسیار چین‌دار است و اغلب از آن به عنوان پایه و زمینه‌ای برای سایر پارچه‌های سبک استفاده می‌شود. ارگاندی پنبه‌ای به سرعت چین و چروک می‌خورد اما زمانی که از اتو و بخار استفاده کنیم بسیار خوب می‌شود و آسان‌تر فرم می‌گیرد. وقتی اورگاندی را برای یک دامن فون استفاده کنید، باعث می‌شود آن دامن بسیار زیبا به نظر برسد.

پارچه اورگاندی2

اورگاندی یکی از آن پارچه‌هایی است ، که زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما چندان دیده نمی‌شود. زمانی که تکنیک‌های صاف کاری و افزودن ساختار به لباس را یاد می‌گیرید، اورگاندی را در بسیاری از بخش‌ها مشاهده خواهید کرد. برای مثال در یقه، سرآستین، پیش‌بند و قسمت‌های داخلی لباس به منظور ایجاد استحکام بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شست و شوی پارچه اورگاندی

اورگاندی را می‌توان در دستگاه ماشین لباسشویی با آب سرد شست، اما به دلیل ظرافت پارچه پیشنهاد من این است که آن را خودتان با دست بشویید ؛ سپس آن را روی بند رخت آویزان کنید تا خشک شود ، بعد از این می‌توان آن را اتو کرد. اگر اورگاندی شما از نایلون ساخته شده و از پنبه نیست، زمان اتوی آن را کاهش دهید.

پارچه اورگاندی4

تفاوت اورگاندی و اورگانزا

ممکن است زمانی که قصد خرید پارچه اورگاندی را دارید، نام “اورگاندا ابریشم” را ببینید. از نظر فنی، چنین پارچه‌ای ارگانزا است ؛ این دو اغلب اشتباه گرفته می‌شوند ، تفاوت اصلی این دو پارچه در محتوای فیبر آن‌ها است. فقط بخاطر بسپارید: ارگاندا معمولاً پنبه‌ای و گاهی نایلونی است. اگر خالص باشد و از هر الیاف دیگری ساخته شده باشد، اورگاندا نمی‌باشد.

اورگاندای پنبه‌ای حدود ۵ دلار قیمت دارد و زمانی که به استفاده از آن عادت کنید، علاقمند می‌شوید آن را به صورت توپ‌های پارچه بخرید.

پارچه اورگاندی5

نکاتی برای خیاطی:

اورگاندا هنگام برش می‌تواند کمی بلغزد، بنابراین از سنجاق‌های زیاد یا ترفند اسپری کردن استفاده کنید.

برای دوختن اورگاندا می‌توانید از چند سنجاق در کنار هم استفاده کنید. اورگاندا را با یک سوزن بسیار ظریف و نخ پنبه‌ای یا ابریشمی بدوزید. اگر برای چرخ خیاطی خود یک پایه و صفحه تک کوک دارید، آن را بیرون بیاورید زیرا خطر کشیدن پارچه به داخل چرخ خیاطی وجود دارد. سوراخ کوچکتر، روی صفحه تک کوک به کاهش این خطر کمک می‌کند.

از سوزن کوچکتر مانند ۷۰/۱۰ استفاده کنید ، تا از ایجاد سوراخ‌های بزرگ جلوگیری شود.

موارد کاربرد

به طورکلی ، از پارچه اورگاندی در موارد زیر استفاده می‌شود:

بلوز، لباس عروس، لباس شب، تزئیناتی مانند یقه و دکمه‌های دستباف، لباس مخصوص مهمانی‌های دخترانه، پیش بندهای شیک، پرده‌ها

پارچه اورگاندی3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *