دسته‌بندی نشده

پارچه استرچ

پارچه استرچ1

تاریخچه

پارچه‌ استرچ، نتیجه تلاشی علمی است که در آن سعی می‌شد تا با استفاده از نئوپرن پارچه تولید کنند. نتیجه این تحقیقات در سال ۱۹۵۸ ، منجر به تولید و عرضه پارچه‌های کششی تجاری (“الاستومریک”) مانند اسپندکس یا الاستان (با نام تجاری “Lycra”) شد.

پارچه‌های استرچ ساخت لباس را ساده‌تر می‌کنند. در اواسط دهه ۱۹۸۰ ، طراحان مد برای اولین بار از پارچه کششی در ساخت لباس شنا استفاده کردند. آن‌ها از اوایل دهه ۱۹۹۰ وارد بازار اصلی شدند و به طور گسترده‌‌ای از این پارچه در ساخت لباس‌های ورزشی استفاده کردند.

پارچه استرچ چیست؟

پارچه کشسان ، یکی از انواع پارچه‌های مصنوعی است که کشیده می‌شود. این نوع پارچه می‌تواند کششی دو طرفه یا کششی چهار طرفه باشد.

پارچه های کششی ۲ طرفه

پارچه های کششی دو طرفه عمدتاً در یک جهت کشیده می‌شوند، یعنی از یک سمت تا سمت دیگر پارچه؛ اما در مورد پارچه‌هایی با بافت گره‌ای می توان آن‌ها را در جهت‌های دیگری نیز کشید.

پارچه های کششی ۴ طرفه

از طرف دیگر، پارچه های کششی چهار طرفه در هر دو جهت کشیده می‌شوند یعنی در جهت طول و عرض.

طبقه بندی پارچه‌های کششی

پارچه های کششی  بر اساس درجه توانایی کشش به دو دسته ، پارچه‌های کششی با توان زیاد و پارچه‌های کششی با توان معمولی تقسیم می‌شوند ، که این دو نوع پارچه را در ادامه بررسی خواهیم کرد

پارچه‌هایی با توان کششی زیاد

پارچه‌هایی با با توان کششی زیاد، پارچه‌هایی هستند که قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارند و می‌توانند به سرعت حالت قبلی و اولیه خود را بازیابی کنند؛ ضریب کششی این پارچه ها در حدود ۳۰٪ تا ۵۰٪ و گاهی هم بیشتر است.

موارد استفاده از پارچه‌هایی با توان کششی زیاد

این نوع پارچه های کششی ، برای ساخت لباس‌های بافتنی، لباس‌های شنا، لباس‌های ورزشی معمولی و حرفه‌ای بسیار مناسب هستند.

پارچه‌هایی با توان کششی معمولی

پارچه‌های کششی معمولی، پارچه‌هایی هستند که ضریب کششی آن‌ها کمتر از ۳۰٪ است. از چنین پارچه‌هایی برای ساخت لباس‌های روزمره استفاده می‌شود، یعنی لباس‌هایی که به درجه کشش زیادی نیاز نداشته باشند.

موارد استفاده از پارچه‌هایی با کشش معمولی

این دسته از پارچه‌ها طیف گسترده‌ای از کاربرد را برای مصرف‌کنندگان نهایی به ارمغان آورده است. از این نوع پارچه در پوشاک و وسایل منزل به طور گسترده‌ای استفاده می‌شود.

هیچ استانداردی برای سطح کشش مورد نیاز در انواع مختلف پوشاک وجود ندارد. با این حال، داده‌هایی تجربی در این مورد گردآوری شده است:

شماره

پوشش میزان کشش جهت کشش

۰۱

کت و شلوار مردانه

۳۰%

افقی

۰۲

شلوراک مردانه

۳۰%

افقی

۰۳

پیراهن مردانه (آستین) ۲۵% عمودی

۰۴

پیراهن مردانه (تنه) ۲۵% افقی
۰۵

شلوارک زنانه

۳۵%

افقی

۰۶

دامن

۲۵%

افقی

۰۷ لباس ۳۰%

افقی

از جدول تجربی ذکر شده، می‌توان به نتایج زیر رسید:

این آزمایش دیدگاهی کلی را تأیید می‌کند ، که لباس های بیرونی که کمترین مقاومت را در برابر حرکات بدن دارند، راحت‌ترین لباس‌ها هستند.

کلیه لباس‌های کشسان، کششی بین %۲۵ تا %۳۵ دارند که هر فرد براساس علایق و نیاز خود می‌تواند از آن‌ها استفاده کند.

میزان کشش افقی پوشاک بانوان حدود ۳۵٪ است که این میزان به طور موثری نیاز آن‌ها را برآورده کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *