خلاقیت, دسته‌بندی نشده

سنگ‌شور کردن پارچه جین در منزل

برای بسیاری از افراد، پوشیدن لباس‌های اسپرت جذاب است و حس خاصی را به آن‌ها القا می‌کند. لباس‌های جین از جمله لباس‌های اسپرتی هستند که هیچ‌ وقت قدیمی نمی‌شوند و همیشه طرفداران خاص خود را دارند.

افرادی که علاقه‌مند به این نوع لباس‌ها هستند، دوست دارند از مدل‌های مختلفی که روی آن‌ها پیاده می‌شود، استفاده ‌کنند. زاپ‌دار یا سنگ‌شور بودن لباس‌ها و به‌خصوص شلوارهای جین، مورد علاقه بسیاری از جوانان امروز است. با اینکه سنگ‌شور بودن، لباس‌های جین را کهنه نشان می‌دهد اما از علاقه افراد به این مدل کم نمی‌کند و بهتر است بگوییم که همین کهنگی، دلیل تمایل افراد برای خرید این لباس‌ها است.

در فروشگاه‌های زیادی می‌بینیم که سنگ‌شور بودن لباس جین، تأثیری زیادی در قیمت آن دارد، پس اگر شما هم علاقه‌مند به این مدل هستید، بهتر است این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

ما در این مقاله روش سنگ‌شور کردن پارچه جین در منزل را به شما آموزش خواهیم داد تا آن‌ها را بدون هیچ هزینه‌ای به شکل و مدل دلخواهتان درآورید.

پارچه جین همان پارچه کتان است

پارچه جین درواقع پارچه کتانی است که با استفاده از رنگ آبی یا خاکستری و … پوشانده شده است. این رنگ به‌طور کامل در کتان نفوذ نمی‌کند و به همین دلیل است که پس از مدتی کم‌رنگ می‌شود. با سایش و سنگ‌شور کردن پارچه تا حدودی روند کم‌رنگ شدن آن سرعت می‌گیرد و خواهید دید که به رنگ سفید متمایل می‌گردد.

چه قسمت‌هایی از یک لباس جین باید سنگ‌شور شود

با توجه به این‌که پارچه جین برای چه لباسی مورداستفاده قرار خواهد گرفت، می‌توان آن را سنگ‌شور کرد، اما این کار بیشتر برای شلوار و در قسمت‌هایی مانند پشت و روی ران، زانوها و جیب‌های پشتی انجام می‌شود.

سنگ‌شور کردن پارچه جین در منزل_1

مراحل انجام سنگ‌شور کردن پارچه جین در منزل

۱-پارچه جین را به مدت ۴۸ ساعت در محلول آب و نمک قرار دهید

یک سطل آب (ترجیحاً آب سرد) آماده کنید و مقداری نمک در آن بریزید. پارچه جینی را که قصد دارید سنگ‌شور کنید در سطل قرار دهید و اجازه دهید تا ۴۸ ساعت در آن بماند. استفاده از نمک به‌جای مواد سفید کننده توصیه می‌شود؛ ضمن این‌که رنگ لباس را کمتر تحت تأثیر قرار خواهد داد.

۲-از سنگ‌پا برای پاره کردن جین استفاده کنید

سنگ‌شور کردن، یعنی پاره کردن جین، پس سعی کنید تا با کشیدن سنگ‌پا بر روی قسمت‌های موردنظرتان، پارچه را پاره کنید. دقت داشته باشید که سنگ‌پا را به‌طور یکسان و با فشاری ثابت بر روی پارچه بکشید.

۳-پارچه را خشک‌کنید

در این مرحله پارچه را در هوای آزاد قرار دهید و اجازه دهید تا به‌طور کامل خشک شود. این کار از ایجاد بوی بد در پارچه هم جلوگیری خواهد کرد.

۴-پارچه را بشویید

یک‌بار دیگر پارچه را بشویید. بهتر است این کار را با استفاده از آب سرد و ماشین لباسشویی انجام دهید. این کار برای از بین رفتن نمک و یا مواد سفیدکننده باقیمانده در لباس ضروری است.

لازم است به این نکته توجه داشته باشید که در هنگام استفاده از سنگ‌پا، هرگز آن را بر روی درزها و دوخت‌های لباس نکشید. برای انجام دقیق‌تر این کار می‌توانید پارچه را بر روی یک جسم صاف و تخت مانند تخته آشپزخانه قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *