پارچه پوشاک, دسته‌بندی نشده, نقد و بررسی پارچه‌ها

انواع پارچه دانتل

پارچه دانتل

در تعریف پارچه دانتل آمده است پارچه‌ای توری با گل‌های برجسته. همین تعریف کوتاه بیان می‌کند که یکی از خصوصیات پارچه دانتل، برجسته بودن گل‌هایش می‌باشد.

زادگاه دانتل، بلژیک می‌باشد، اما امروزه کشورهای فرانسه، ترکیه، هند، دبی و چین بیشترین فعالیت را در زمینه صادرات این پارچه به ایران دارند.

گل‌های پارچه‌ی دانتل اصل را به وسیله نخ ابریشم می‌دوزند، اما در دیگر پارچه‌های دانتل معمولا از الیاف مصنوعی استفاده می‌شود.

دانتل برای دوخت لباس‌های مجلسی و لباس عروس مناسب بوده و بیشتر در این زمینه‌ها به کار می‌رود. به دلیل شباهت پارچه دانتل و پارچه گیپور بعضا این دو را با هم اشتباه می‌گیرند. هر دو پارچه قابلیت این را دارند با آستر و بدون آستر به کار گرفته شوند. همچنین هر دو پارچه دارای گل‌های برجسته هستند.

پارچه دانتل_1

تفاوت پارچه دانتل و پارچه گیپور

در بیشتر مواقع بین گل‌های برجسته پارچه دانتل، تور قرار دارد؛ به عبارت دیگر گل‌ها در پارچه دانتل با تور به یکدیگر متصل شده‌اند، اما در پارچه گیپور خبری از تور بین گلها نیست و بین گل‌ها را فضای خالی تشکیل داده است، به همین دلیل در دوخت  لباس با پارچه گیپور به آستری نیاز است.

برای خرید پارچه دانتل نسبت به پارچه گیپور هزینه بیشتری را باید متحمل شد. دلیل آن هم تفاوت جنس الیافی است که در هر دو پارچه به کار می‌رود.

پارچه دانتل_2

انواع پارچه‌های دانتل

در سه نوع کلی گل برجسته، کار شده و کار نشده به بازار عرضه می‌شود.

نوع دانتل گل برجسته، همانطور که از اسمش پیداست، گل‌ها در این نوع پارچه به صورت برجسته قرار دارند، همچنین از مروارید برای زیبایی بیشتر آن استفاده شده است. دانتل گل برجسته در هفت رنگ تولید می‌شود که رنگ‌های پسته‌ای، زرشکی، زرد و آبی آسمانی از جمله این رنگ‌ها می‌باشد.

انواع پارچه‌های دانتل در یک دسته بندی جزئی‌تر عبارتند از :

دانتل دو رنگ ترکیبی، دانتل گل برجسته کار شده، دانتل قیطون دوزی شده، دانتل دو رنگی طرح دار با طرح گل رز، دانتل طرح بابونه، دانتل طرح گل پنج پر، دانتل طرح ارگانزا نیم پر، تور دانتل کشی، دانتل خامه دوزی شده، دانتل تور پولکی.

در توضیح دانتل تور کشی می‌توان به این نکته اشاره کرد که برای پیراهن‌های بلند و کوتاه، بالا تنه، آستین و خرج کار مانتو به کار می‌رود.

درباره پارچه دانتل طرح دار نیز باید افزود که چروک نمی‌شود، به همین دلیل از دانتل‌های طرح دار برای لباس‌های مجلسی، لباس کودکان، لباسهای راحتی و انواع لباس خواب استفاده می‌شود. این نوع پارچه بدون نیاز به اتوکشی و باید با آب سرد شسته شود.

نحوه شستشوی انواع پارچه دانتل

به صورت کلی برای شستشوی لباس‌هایی که در دوخت آن از دانتل استفاده شده است، باید پارچه را در آب گرم خیس نمایید، اما انواع پارچه‌های دانتل در شستشو با هم متفاوت هستند، مانند پارچه دانتل طرح دار که برخلاف دیگر انواع دانتل در آب سرد شسته می‌شود.

پس ار قرار دادن دانتل در آب گرم، به میزان یک قاشق غذا خوری از پودر لباسشویی استفاده نمایید. بسته به انواع پارچه‌های دانتل، میزان ضخامت این نوع پارچه‌ها در میزان پودری که استفاده می‌کنید مهم است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *