پارچه پوشاک

انواع آستری لباس

انواع آستری لباس

حتما تا به حال اسم آستر را شنیده‌اید، بخصوص اگر دستی در خیاطی داشته باشید. بعضی از لباس‌ها در زیر خود نیاز به آستردوزی یا تودوزی (lining) دارند. اما شاید گیج شده باشید که از کدام آستر باید استفاده کنید.

اینکه آسترها انواع مختلفی دارند و رنگ‌های متنوعی در بین آن‌ها دیده میشود را همه می‌دانند، اما چه چیزی باعث می‌شود تا از آستری با جنس و طرح خاص استفاده کنیم و آن را بر بقیه ترجیح دهیم؟ شاید برایتان پیش آمده باشد که می‌خواهید برای لباس خود آستر بخرید، اما ندانید کدام آستر برای به کاربردن در زیر پارچه‌ی شما مناسب‌تر است.

اگر می‌خواهید در این مورد اطلاعات خود را افزایش دهید، این مطلب را از دست ندهید. ما برایتان انواع آستری لباس را معرفی می‌کنیم و خصوصیات آن‌ها را شرح می‌دهیم.

انواع آستری لباس_1

چرا باید آستر استفاده کنیم؟

نیاز به استفاده از آستر در دوخت لباس به ویژگی‌های پارچه و لباسی که می‌خواهید تهیه کنید برمی‌گردد، البته برای همه‌ی لباس‌ها به آستری نیاز نخواهید داشت.

معمولا از آستر در زیر لباس‌هایی که از جنس تور یا گیپور و لباس‌هایی که بسیار نازک هستند استفاده می‌کنند، البته یک کاربرد مهم دیگر آستر برای محکم و خوش فرم ایستادن لباس‌هایی مثل کت مردانه و زنانه، دامن، ژاکت و پالتو است. آستری در این لباس‌ها از زیر به پارچه وصل می شود.

در خرید آستر باید توجه کنید که قابلیت شست و شو داشته و رنگ آن از بین نرود، هم چنین رنگی همانند لباستان تهیه کنید و اگر پارچه ضد تعریق باشد بسیار بهتر است. آستری زبر در زیر لباس مجلسی پوست شما را اذیت می‌کند.

انتخاب آستری مناسب از بین انواع آستری لباس برای همه‌ی مواردی که ذکر شد ضروری است، زیرا علی‌رغم این‌که در قسمت زیرین لباس دوخته می‌شود، در فرم و جلوه‌ای که به لباس می‌بخشد بسیار موثر است؛ به علاوه ممکن است آستر در رابطه با لباس رنگ و جنسی نامتناسب داشته یا برای فرد حساسیت‌زا باشد.

برای انتخاب نوع آستر مناسب، یکی از مواردی که باید توجه داشته باشیم نوع لباس است؛ برای لباس‌های مجلسی و ظریف آستر نازک و خنک و برای لباس‌های زمستانی و پالتو از آستر ضخیم و گرم بهره می‌گیریم، البته به طور کلی آستر باید بافت محکمی داشته باشد تا تکیه‌گاه پارچه‌ی رویی بشود.

خوشبختانه در بین انواع آستری لباس به قدری تنوع هست که همه‌ی نیازهای شما را پاسخ دهد. پیشنهاد می‌کنیم رنگ آستر انتخابی هم‌رنگ با پارچه‌ی رویی یا چند درجه از آن روشن‌تر یا تیره‌تر باشد، اما اگر آستر را برای زیر تور یا پارچه‌ی گیپور می‌خواهید، بهتر است رنگ متضادی با پارچه‌ی اصلی داشته باشد تا جلوه‌ی طرح آن را به خوبی معلوم کند.

پیشنهاد می‌کنیم قبل از خریدن آستری ابتدا پارچه‌ی مورد نظر برای دوخت لباس را خریداری کرده و ضمن توجه به خصوصیات پارچه و رنگ آن، انواع آستری لباس را بررسی کرده و مناسب‌ترین را انتخاب نمایید.

نکته‌ی آخر اینکه قبل از استفاده از آستر حتما آن را حدود چند ساعت در داخل یک تشت آب قرار دهید و سپس روی بند پهن کنید. بعد از خشک‌شدن آستر را اتو کنید و در آخر الگوی مورد نظر را بر روی آن پیاده کنید.

انواع آستری لباس_2

انواع آستری لباس

قبل از انتخاب آستر مناسب و خرید، باید انواع آستری لباس را شناخته و سپس رنگ مورد نظر را خریداری کنیم. در زیر لیستی از انواع آستری لباس برای شما تهیه کرده‌ایم.

آستر ابریشمی

ابریشم پارچه‌ی محبوب خیلی‌ها در طول تاریخ است. لطافت، نرمی و وزن کم آن باعث شده تا برای آستری زیر لباس‌های مجلسی بسیار مناسب باشد.

پارچه‌ی ابریشم در رنگ‌های مختلفی نیز تولید می‌شود که ست کردن آن با انواع پارچه‌ها ناممکن به نظر نمی‌رسد.

آستر پلی استر

پلی استر از انواع آستری لباس است که قیمت مناسب‌تری نسبت به ابریشم دارد. شاید شما آن را در زیر لباس‌های زمستانه مانند کت و ژاکت و یا لباس‌های مجلسی مانند کت و دامن زنانه دیده باشید.

از این جهت که به پارچه‌ی رویی فرم و ایستادگی مناسبی می‌بخشد برای لباس‌های خوش فرم زمستانه و یا لباس‌های دامن‌دار مجلسی کاملا شایسته است. پلی‌استر از نظر سبکی مزیت زیادی بر بسیاری از آسترها دارد.

البته پلی‌استرهای با ضخامت کم‌تر و جنس کشی نیز تولید می‌شوند که برای انواع مختلفی از لباس‌ها کاربرد دارند.

آستر ساتن

نیازی به معرفی ساتن نیست، اغلب مردم به خوبی آن را می‌شناسند. پارچه‌ای که بسیار لطیف و خوشرنگ است و برق آن جلوه‌ای زیبا از آن می‌سازد. ساتن را می‌توان برای انواع مختلفی از لباس‌ها استفاده کرد زیرا ضخامت و لطافت را با هم دارد.

ضخامت ساتن باعث ایجاد گرمای مضاعف در لباس می‌شود و این نکته را باید جدی گرفت. با این حال به خاطر ظاهر براقش از آن در لباس‌های مجلسی نیز استفاده می‌کنند.

آستر پنبه

پارچه‌های پنبه‌ای از جنس نخ و در نتیجه خنک‌تر از ساتن و آستری‌های مشابه هستند، البته عدم بکارگیری الیاف مصنوعی در آسترهای پنبه‌ای باعث می‌شود تا در برخورد با آب و اولین بار شسته شدن، کمی از ابعاد آن‌ها کاسته شود. برای رفع این مشکل، آن‌ها را آب بگیرید و بعد از خشک شدن اتو کرده و مطابق با الگو برش بزنید.

عدم استفاده از الیاف مصنوعی این آستر را یکی از انواع آستری لباس کرده که ضد حساسیت بوده و از آن برای افراد حساس و کودکان می‌توان به راحتی استفاده کرد. آستر پنبه‌ای را با خیال راحت برای لباس‌های بهاره و تابستانه استفاده کنید زیرا تنفس در آن‌ها راحت است و کاملا خنک‌تر از بقیه‌ی آسترهاست.

انواع آستر پنبه‌ای طرح‌دار نیز برای علاقمندان به آستر طرح‌دار، تولید می‌شود که می‌توانید از آن‌ها بهره بگیرید.

آستر حریر

لایی حریر یکی از انواع آستری لباس است که برای اقسام مختلفی از لباس‌ها از حریر گرفته تا لباس‌هایی که شکل فرم ثابتی از آنها انتظار داریم مناسب است.

لایی حریر را می‌توان به پارچه‌ی رویی چسباند . این کار را با اتو یا سپردن به اتوشویی انجام می‌دهند. بعد از چسباندن راحت‌تر می‌توان پارچه را در ابعاد دلخواه برش داد.

حریر سبب گرمای زیاد نمی‌شود، در عین حال ایستادگی مد نظر را به لباس می‌دهد؛ بنابراین برای بسیاری از لباس‌ها کاربرد دارد.

آستر باتیست

آستری که در زیر لباس عروس و یا بعضی از لباس‌های مجلسی مانند دکلته استفاده می‌شود، از این نوع است. نوعی آستر پنبه‌ای لطیف که عموما در رنگ های روشن مانند سفید و شیری وجود دارد.

مزیت این آستر جلوگیری از تعریق و ایجاد بوی بد و ضد حساسیت بودن آن است، زیرا الیاف پارچه‌ی باتیست کاملا طبیعی است.

آستر مخمل

مخمل از انواع آستری لباس است که برای لباس‌های زمستانی کاربرد گسترده‌ای دارد. شاید تا به حال این آستری را در زیر پالتو و کاپشن‌های بزرگسال و کودک دیده باشید.

خاصیت مخمل علاوه بر نرمی و لطافت، ظاهر زیبا، ضد آب و گرم‌کنندگی آن است که از این پارچه آستری درخور فصل سرما می‌سازد. جنس مخمل از الیاف و پشم شیشه است؛ بنابراین در استفاده از آن حساسیت برخی افراد را در نظر بگیرید.

آستر کرکی

از آستر کرکی به دلیل حفظ گرما در زیر لباس‌های زمستانه هم‌چون ژاکت، پالتو و کاپشن استفاده می‌کنند. آستر کرکی از انواع آستری لباس است که ضخامت آن و کرک‌هایش بسیار با پالتوی زمستانه سنخیت دارد.

آستر کرکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *